Benke László gasztronómiai munkássága
Benke László 1948. augusztus 21-én Lajosmizsén, egy vendéglős mester gyermekeként született. Már hétéves korától pikolófiúként dolgozott, majd utcai fagylaltárus lett.
Benke László 1948. augusztus 21-én Lajosmizsén, egy vendéglős mester gyermekeként született. Már hétéves korától pikolófiúként dolgozott, majd utcai fagylaltárus lett.
A szakács szakmát az 1960-as évek elején tanulta ki a budapesti Vendéglátóipari Technikumban, majd az országos tanulóverseny második helyezettjeként itt szerezte meg az érettségit. Első munkahelyén, a Szabadság Szállóban hidegkonyhafőnökként, a Tihanyi Motelben, a Gundel Étteremben séf-helyetteseként, a Sylvanus Szállóban pedig séfként dolgozott. Munkája elismeréseként a párizsi Magyar Ház séfjeként folytathatta pályáját. A Gundel Károly Vendéglátóipari Technikumban 1974-től tanított 18 éven át.
Laci bácsi 1979-ben mesterszakács, 1980-ban mestercukrász lett, és elvégezte a vendéglátó főiskola áruforgalmi szakát is. 1981-ben Hollandiában, az Engels Konszernnél dolgozott egy évet. Az 1988-as Frankfurti IKA HOGA szakácsolimpián a regionális csapat vezetőjeként a nemzetek nagydíját nyerték meg, egyéni kategóriában pedig három aranyéremmel ismerték el munkáját. Az 1992-es Sevillai Világkiállítás egyik séfjeként kollégáival a Mátyás Király Éttermet üzemeltették és elnyerték a Legjobb Étterem címet. Mindezek mellett számos elismerésben részesült még: például 1996-ban megkapta a Magyar Szakács és Cukrász Szövetség Venesz József életműdíját, vagyis a szakma „magyar Oscar-díját”, 1998-ban pedig a Chaine des Rotisseurs lovagja lett. Lajosmizse díszpolgárának 2003-ban választották.
Benke László népszerűségét televíziós szereplései tovább növelték: 1998/99-ben a TV2 séfjeként mintegy 450 adása volt és több sorozatot készített az ATV-nek is. Szakkönyveket, szakácskönyveket írt. A 2005-ben alakult Első Magyar Fehér Asztal Lovagrend nagymesterének választották.