Bugaci Ősborókás

A Duna-Tisza közi Hátság közepén lévő Bugaci Ősborókás az egyik legismertebb magyar borókások egyike, a Kiskunsági Nemzeti Park törzsterületének része, országos jelentőségű védett természeti terület. 

Bugaci Ősborókás

A Duna-Tisza közi Hátság közepén lévő Bugaci Ősborókás az egyik legismertebb magyar borókások egyike, a Kiskunsági Nemzeti Park törzsterületének része, országos jelentőségű védett természeti terület. 

Növény és állatvilága kiemelkedő jelentőségű, több Magyarországon egyedülálló fajjal rendelkezik. A több tízezer éves Ősborókás fokozottan védett értékeit nem maga a boróka, hanem a pannon-endemikus évelő nyílt homokpusztagyepekkel mozaikoló nyaras-borókás társulás és ezen előforduló lágyszárú vegetáció adja. A buckasorokat észak-kelet felől a bugaci puszta szegélyezi. Élővilága a puszta élővilágával azonos. Jellegzetes növénye a báránypirosító, a naprózsa, a homoki pimpó, de található néhány ritkaság is, mint például a fekete kökörcsin, a gyapjas csüdfű. A buckák széles-lapos tetején erőre kapnak a nyárfák, másutt a boróka, a galagonya, a fagyal pompázik.

A Bugaci Ősborókás 2012 tavaszán mintegy 900 hektáron leégett. A tűz legnagyobb arányban a borókás nyílt homoki gyepeket, valamint a buckaközökben létrejött fehér- és szürkenyaras facsoportokat érintette. Az erdőtelepítési kötelezettséggel érintett területeket 2014-ben újratelepítették, a fokozottan védett erdőrezervátumban viszont semmilyen mesterséges beavatkozás nem történt. A borókás foltok regenerációja azonban a legjobb esetben is több évtizedes, akár évszázados léptékű lehet.

A Kiskunsági Nemzeti Park bugaci területére érkező látogatók kellemes sétával, vagy lovas kocsikázással a pusztán keresztül haladva érik el a Pásztormúzeumot és a Bugacpuszta Kft. üzemeltetésében levő lóistállókat, ahol lovasbemutatókat is láthatnak. A múzeum környékén található a Madarak és Fák Útja, a Sáskajárás tanösvény, valamint a Boróka tanösvény és a piros kereszt turistaút – ez utóbbi a 2012-es erdőtűz után megmaradt borókásba is elvezeti a turistákat. A Bugaci Ősborókás része a jelennek, hordozója a jövőnek, de őrzője a régmúltnak.

 

Kapcsolódó értékeink

chevron left
event card

Zsigóné Kati népi iparművész alkotói munkássága

arrow
Zsigóné Kati népi iparművész, tojásfestő művész Kecskeméten született, ahol a mai napig él és munkálkodik. Számára az igazi boldogságot az alkotás öröme, a hagyományok ápolása és a tanítás jelenti. 

Kecskemét

event card

Zsidó temető

arrow
A zsidók jelenléte Tasson a XVI. századig vezethető vissza. A környék legrégebbi hitközsége volt a tassi, utolsó zsinagógájuk 1834-ben épült.

Tass

event card

Volt Latinovits Endre Kúria

arrow
A kastélyt Latinovits Miklós építette 1800-ban, majd a későbbiekben Latinovits Pál, majd Latinovits Endre tulajdonába került. Érdekessége, hogy alatta nagy kiterjedésű pincerendszer található. 

Bácsborsód

event card

Veránka-sziget

arrow
Veránka nem csak országos, hanem nemzetközi hírű településrésze Érsekcsanádnak. 

Érsekcsanád

event card

Vargáné Bodor Judit paszománykészítő tevékenysége

arrow
Vargáné Bodor Judit munkásságával egy régi mesterséget keltett életre Lakiteleken. Paszománykészítő tevékenysége igen ritka, kevesen vannak hazánkban, akik ezzel a szakmával foglalatoskodnak. 

Lakitelek

event card

Vadkerti-tó

arrow
A mintegy 75 hektár nagyságú, vízcsepp alakú tó északnyugaton elkeskenyedik, a déli részen pedig kiszélesedik, a tó fenekét laza és finom szemcsés iszap borítja. Vizének kémiai összetétele jótékony hatással van a reumatikus bántalmak enyhítésére. 

Soltvadkert

event card

Uszódi táncok – Uszódi Gubbantós

arrow
Uszód községben nagy múltra tekint vissza a hagyományőrzés, melyről kevés írásos dokumentum maradt fenn, de a régi nóták és tánclépések nemzedékről nemzedékre szállnak.

Uszód

event card

Uszódi népviselet

arrow
A múlt században Uszódon a népviselet nagy divatnak örvendett. Napjainkban már inkább csak az idősebb korosztályra jellemző, hogy hordja a régmúlt hagyományait idéző ruhákat. 

Uszód

chevron right
Design by WEBORIGO