Kapus Béla országos és határokat átívelő, a kóruskultúrát terjesztő karvezetői és pedagógusi munkássága
Kapus Béla ének-zene tanár, kórusvezető karnagy 1928. november 28-án született Kiskunfélegyházán. Iskoláit szülővárosában végezte.
Kapus Béla ének-zene tanár, kórusvezető karnagy 1928. november 28-án született Kiskunfélegyházán. Iskoláit szülővárosában végezte.
Kántortanítói oklevelét 1948. június 26-án kapta meg, majd 1954-ben Szegeden ének-zene tanári oklevelet, 1968-ban pedig a József Attila Tudományegyetemen bölcsész diplomát szerzett pedagógiából. Pályafutását 1949. május 2-án a Péteritói Általános Iskolában kezdte, majd a Petőfi Sándor Általános Iskolába került, azután a Tanítóképző tanára lett. 1954-ben áthelyezték a középiskolás fiúkollégiumba nevelőnek, közben oktatott a Tanítóképzőben és a Petőfi Gimnáziumban, illetve a Móra Ferenc Gimnáziumban. A kollégiumból ment nyugdíjba 1989-ben. Megkapta a Gimnázium Örökös Tanára kitüntetést. Az általa vezetett leánykar az Európa Cantat nyilvántartott kórusa lett. Kapus Béla az országosan ismert és elismert félegyházi kóruskultúra meghatározó alakja volt közel 60 évig. Nevéhez fűződik a Petőfi Daloskör, a Pedagógus Kórus, a Félegyházi Helyőrségi Kórus, a Közgazdasági Szakközépiskola kétszeres nívódíjas kórusa is. Állandó résztvevői voltak a megyei és országos kórustalálkozóknak, fesztiváloknak, Székesfehérváron nagydíjat is nyertek. A tanár úr 1949-ben alapította meg a város négy középiskolájának legkiválóbb énekeseiből álló Ifjúsági Vegyeskart, 1995-ben pedig megszervezte a Zenebarátok Kórusát. Mindkét formációval nagysikerű hangversenyeket adtak itthon és külföldön. A város zenei hagyományává tette a Muzsika ünnepét a Móra Gimnáziumban és a Tavaszi Hangversenyt a Szent István- és a Sarlós Boldogasszony-templomban. Kapus Béla megkapta a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkereszt kitüntetést, 2004-ben pedig Kiskunfélegyháza díszpolgára lett.