Kiskunhalasi izraelita temető

Kiskunhalasra a XVIII. század közepén telepedtek be az első zsidó családok. Beköltözésüket követte a temetkezés szükségessége. A ma is meglévő izraelita temetőt az első katolikus temetőtől, a kálváriától délre alakították ki. 

Kiskunhalasi izraelita temető

Kiskunhalasra a XVIII. század közepén telepedtek be az első zsidó családok. Beköltözésüket követte a temetkezés szükségessége. A ma is meglévő izraelita temetőt az első katolikus temetőtől, a kálváriától délre alakították ki. 

Ez a katolikus temető 1769-ben jött létre és 1797-re telt be. A város 1784-es katonai térképén még csak a négyszögletes alaprajzú katolikus temető szerepelt, az izraelita nem. Valószínűleg a halasi zsidók letelepedése körüli 1795-1797. évi huzavonát követően a XIX. század elején jött létre a kiskunhalasi izraelita temető. A máig megmaradt temetési anyakönyveket a Kiskunhalasi Izraelita Hitközség megalakulásától, 1851-től vezetik. A település 1864-es és 1879-es térképén már jelezték a zsidók temetkezési helyét. Napjainkig szinte változatlan a területe: 3570 m². A XIX. század végén a temető bejáratához megépült a temetőcsősz háza és a ravatalozó. Az alsóvárosi izraelita temetőben szépen gondozott, párhuzamos sírsorokba rendezett, kelet felé néző sírokat láthatunk. A temető északi, észak-nyugati területének jellemzői a tekintélyt sugárzó XIX. századi vörös mészkő sírkövek és a XIX. század végi, XX. századi fekete márvány síremlékek. A temető nyugati és dél-nyugati részén egyenletes összhatású XIX. századi és XIX-XX. századi sírkövek figyelhetők meg. A korábbi sírkövek alacsonyak, a későbbiek egyre magasabbak. Többségüknél a felső rész félköríves. A XIX. század közepén és második felében a halasi izraelita sírkövekre héber felirat került. Azt követően egyre gyakoribbak, majd általánossá válnak a magyar nyelvű sírfeliratok. 1945 után több családi sírkőre felvésették hozzátartozóik a holokauszt áldozatainak neveit.

Kapcsolódó értékeink

chevron left
event card

Zsigóné Kati népi iparművész alkotói munkássága

arrow
Zsigóné Kati népi iparművész, tojásfestő művész Kecskeméten született, ahol a mai napig él és munkálkodik. Számára az igazi boldogságot az alkotás öröme, a hagyományok ápolása és a tanítás jelenti. 

Kecskemét

event card

Zsidó temető

arrow
A zsidók jelenléte Tasson a XVI. századig vezethető vissza. A környék legrégebbi hitközsége volt a tassi, utolsó zsinagógájuk 1834-ben épült.

Tass

event card

Volt Latinovits Endre Kúria

arrow
A kastélyt Latinovits Miklós építette 1800-ban, majd a későbbiekben Latinovits Pál, majd Latinovits Endre tulajdonába került. Érdekessége, hogy alatta nagy kiterjedésű pincerendszer található. 

Bácsborsód

event card

Vargáné Bodor Judit paszománykészítő tevékenysége

arrow
Vargáné Bodor Judit munkásságával egy régi mesterséget keltett életre Lakiteleken. Paszománykészítő tevékenysége igen ritka, kevesen vannak hazánkban, akik ezzel a szakmával foglalatoskodnak. 

Lakitelek

event card

Vadkerti-tó

arrow
A mintegy 75 hektár nagyságú, vízcsepp alakú tó északnyugaton elkeskenyedik, a déli részen pedig kiszélesedik, a tó fenekét laza és finom szemcsés iszap borítja. Vizének kémiai összetétele jótékony hatással van a reumatikus bántalmak enyhítésére. 

Soltvadkert

event card

Uszódi táncok – Uszódi Gubbantós

arrow
Uszód községben nagy múltra tekint vissza a hagyományőrzés, melyről kevés írásos dokumentum maradt fenn, de a régi nóták és tánclépések nemzedékről nemzedékre szállnak.

Uszód

event card

Uszódi népviselet

arrow
A múlt században Uszódon a népviselet nagy divatnak örvendett. Napjainkban már inkább csak az idősebb korosztályra jellemző, hogy hordja a régmúlt hagyományait idéző ruhákat. 

Uszód

event card

Uszódi kézi hímzés

arrow
Az uszódi kézi hímzés szín- és formavilága hasonlít ugyan a kalocsai hímzéshez, mégis eltér attól. Ez adja egyediségét, amely kifejezetten a településre jellemző.

Uszód

chevron right
Design by WEBORIGO