Piéta szobor

A Pieta (szabad fordításban „A fájdalmas anya”) a keresztről levett Krisztust ölében tartó és fiát sirató Mária ábrázolása.

Piéta szobor

A Pieta (szabad fordításban „A fájdalmas anya”) a keresztről levett Krisztust ölében tartó és fiát sirató Mária ábrázolása.

Önálló, kétalakos kompozícióként a német szobrászatban jelent meg először a 14. században. Az izsáki Piéta-szobor napjainkban a helyi katolikus templom kertjében áll, eredeti helye egyértelműen nem ismert. Eredetével kapcsolatban csak 1763-as alkotása ismert biztosan, mivel a szobron jól kivehető ez a dátum. Készítőjét és annak motivációját homály fedi. Kisboldogasszonykor, 1942. szeptember 8-án, Szűz Mária születésnapján szentelték meg Újszászi Rókusék kúriájának kertjében a felújított Pieta-szobrot, melynek renoválására több mint 1000 pengőt fordított a család. Később, 1952-ben állami gazdasági központ lett az épület, emiatt le akarták dönteni az értékes műalkotást, ezért a katolikus hívők egy ünnepi körmenettel átvitték a katolikus templomkertbe. Ma a mészkőanyagának megfelelő fehér színben látható, de eredetileg egyértelműen festett szobor volt. Az alkotás műemléki védettség alatt áll.

Kapcsolódó értékeink

chevron left
event card

Zsigóné Kati népi iparművész alkotói munkássága

arrow
Zsigóné Kati népi iparművész, tojásfestő művész Kecskeméten született, ahol a mai napig él és munkálkodik. Számára az igazi boldogságot az alkotás öröme, a hagyományok ápolása és a tanítás jelenti. 

Kecskemét

event card

Zsidó temető

arrow
A zsidók jelenléte Tasson a XVI. századig vezethető vissza. A környék legrégebbi hitközsége volt a tassi, utolsó zsinagógájuk 1834-ben épült.

Tass

event card

Volt Latinovits Endre Kúria

arrow
A kastélyt Latinovits Miklós építette 1800-ban, majd a későbbiekben Latinovits Pál, majd Latinovits Endre tulajdonába került. Érdekessége, hogy alatta nagy kiterjedésű pincerendszer található. 

Bácsborsód

event card

Vargáné Bodor Judit paszománykészítő tevékenysége

arrow
Vargáné Bodor Judit munkásságával egy régi mesterséget keltett életre Lakiteleken. Paszománykészítő tevékenysége igen ritka, kevesen vannak hazánkban, akik ezzel a szakmával foglalatoskodnak. 

Lakitelek

event card

Vadkerti-tó

arrow
A mintegy 75 hektár nagyságú, vízcsepp alakú tó északnyugaton elkeskenyedik, a déli részen pedig kiszélesedik, a tó fenekét laza és finom szemcsés iszap borítja. Vizének kémiai összetétele jótékony hatással van a reumatikus bántalmak enyhítésére. 

Soltvadkert

event card

Uszódi táncok – Uszódi Gubbantós

arrow
Uszód községben nagy múltra tekint vissza a hagyományőrzés, melyről kevés írásos dokumentum maradt fenn, de a régi nóták és tánclépések nemzedékről nemzedékre szállnak.

Uszód

event card

Uszódi népviselet

arrow
A múlt században Uszódon a népviselet nagy divatnak örvendett. Napjainkban már inkább csak az idősebb korosztályra jellemző, hogy hordja a régmúlt hagyományait idéző ruhákat. 

Uszód

event card

Uszódi kézi hímzés

arrow
Az uszódi kézi hímzés szín- és formavilága hasonlít ugyan a kalocsai hímzéshez, mégis eltér attól. Ez adja egyediségét, amely kifejezetten a településre jellemző.

Uszód

chevron right
Design by WEBORIGO