A DUNAPATAJI PACALPÖRKÖLT-FŐZÉS HAGYOMÁNYA

MEGYEI ÉRTÉKEINK

 

A dunapataji pacalfőzésnek a gyökerei a 20. század első évtizedeire vezethetők vissza. Ekkor a lakodalmakban az ágyvitelnél segítőket vendégelték meg pacallal. Ebben a pacalpörköltben még kockázott marhahús is volt akkoriban. A pacal ételként ebben az időszakban még nem volt kelendő és fölkapott, leginkább kidobták, vagy odaadták a szegényebb embereknek, napszámosoknak, akik elvitték, megpucolták és megfőzték. Fontos megemlíteni, hogy Dunapatajon pacalfőzés alatt a pacalpörkölt készítést értik, ugyanis helyben semmilyen más ételt (pl. leves) nem készítenek pacalból, kizárólag pacalpörköltet.

A hazai vendéglátásban a pacal története 1956 májusában kezdődött Dunapatajon. Ekkor vette át a dunapataji "Pihenő Kisvendéglőt" Gyimesi József (1921 – 1991) hentes és mészáros mester és felesége Gyimesiné Mária.

Neki köszönhető, hogy a magyarországi pacalfőzés egyik központi helye, kiindulópontja lett Dunapataj. Ő kísérletezte ki a pacalnak az egyik legjobb ízösszetételű formáját: a pacalpörköltet. Gyimesi József több évtizedes pacalpörkölt-főzése a településen is éreztette hatását: a különböző paprikás ételeket, pörkölteket, halászlét főző Dunapataj hamar átvette a pacalpörkölt készítést és azóta is folyamatosan készítik ezt az egyedülálló ételt. Ezzel a hagyománnyal Gyimesi József és Dunapataj egy nehezen elkészíthető, nagy odafigyelést kívánó, de minden elemében és összetevőjében igazi magyar pörköltfajtát vezetett be a hazai konyhakultúrába, illetve a magyarországi éttermekbe.

További híreink

Nemesnádudvar

2025. 02. 21.

"Sikértörténet"

Pékség a helyi közösség szolgálatában - VIDEÓ

2025. 02. 21.

[ Nemesnádudvar ]

2025. 02. 21.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2025. 02. 21.

Császártöltés, Hajós, 1+

2025. 02. 21.

Újabb turisztikai beruházások Bács-Kiskunban - itt a lista

Bács-Kiskun Vármegye újabb jelentős fejlesztési forrásokhoz jutott, hiszen összesen több mint 1,2 milliárd forint támogatás érkezik a térség turizmusának erősítésére TOP Plusz forrásból. A beruházások három fő területre összpontosítanak: a kerékpáros turizmus fejlesztésére, a bor- és gasztroturizmus erősítésére, valamint az ökoturisztikai kínálat bővítésére. 

2025. 02. 21.

[ Császártöltés , Hajós , Soltvadkert ]

2025. 02. 21.

Több mint 2 milliárd forintnyi humán fejlesztés Bács-Kiskunban

Bács-Kiskun vármegyébe összesen 2,05 milliárd forint érkezik humán fejlesztésekre TOP Plusz forrásból. A projektek célja a helyi közösségek erősítése, a szociális szolgáltatások bővítése, az oktatás és egészségügy fejlesztése, valamint a hátrányos helyzetű csoportok támogatása. 

2025. 02. 21.

Kiskunfélegyháza

2025. 02. 20.

Tovább zöldül Kiskunfélegyháza

Május végén fejeződik be a belváros felújításának második üteme, az egykori Vasas-pálya új életre keltése nemrégiben indult el. VIDEÓ

2025. 02. 20.

[ Kiskunfélegyháza ]

Vaskút

2025. 02. 19.

Közösségi ház felújítása és sportöltöző építése Vaskúton - projektindítás

Vaskút Nagyközségi Önkormányzat pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK felhívásra „Közösségi ház felújítása és sportöltöző építése Vaskúton” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00034). A projekt keretében 229,60 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél a település közösségi épületeinek megújítása.

2025. 02. 19.

[ Vaskút ]

Design by WEBORIGO