A kitelepített német nemzetiségű honfitársainkra emlékezünk

TOP-fejlesztések
1946-ban e napon – január 19-én – hagyta el Magyarországot az első vonatszerelvény, amely az elüldözött német nemzetiségű lakosokat szállította Németországba.

A kitelepített német nemzetiségű honfitársainkra emlékezünk

1946-ban e napon – január 19-én – hagyta el Magyarországot az első vonatszerelvény, amely az elüldözött német nemzetiségű lakosokat szállította Németországba. A Magyar Országgyűlés 2012. december 10-én e tragikus emlékű napot a magyarországi németek elhurcolásának emléknapjává nyilvánította. A kollektív bűn vádjával megbélyegzett magyarországi német nemzetiséget érintő tragikus esemény – a Népgondozó Hivatal adatai szerint – 1946-ban 133 655 német honfitársunkat érintette, őket jobbára Németország amerikai zónájába telepítették ki, majd 1947 tavaszától a szovjet megszállási területre is indultak transzportok.

Az ide kitelepítettek száma meghaladta az 50 ezer főt. Az akkori közigazgatási területbeosztás szerint – csak Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye 30 településéről 39 642 főt toloncoltak ki otthonaikból. Az országos adatok szerint – a szovjet megszállás előtt és aközben elmenekültekkel együtt – összesen közel 250 ezer fő német nemzetiségű honfitársunk kényszerült elhagyni Magyarország területét.

A mai Bács-Kiskun vármegye területét súlyosan érintette a kitelepítés tragédiája. Az alábbi életinterjúban Bohner István (Hajós településről) nyilatkozott az akkor történt eseményekről: 

Fotó: Kitelepített németeket szállító vagonok Albrecht György grafikáján (Forrás: OGYK.HU)

Hajagos Csaba

További híreink

2024. 12. 19.

"2024 a roma rendszerváltás éve" Kiskunhalason ünnepelték a cigány nemzetiségi napot

Magyarország kormánya a nemzeten belül értékként tekint a nemzetiségeire - mondta a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára szerdán az Országos Cigány Nemzetiségi Napon Kiskunhalason.

2024. 12. 19.

Kiskunhalas

2024. 12. 19.

Harmadik lett a halasi szerző esszéje

A Reformátusok Lapja 2024 őszén esszépályázatot hirdetett, ahová olyan írásokat vártak, amiknek a témája: vagy az volt, hogy hogyan formálta át a digitális jelenlét az embert; vagy a bibliai hősök és modern példaképek közül ki inspirálta; vagy, hogy vált a javára, amikor Isten visszatartott tőle valamit. Közel 40 pályázó közül felnőtt kategóriában szép sikert ért el Végső István Özvegyek és szőlőkapások fillérjeinek koppanása című esszéje.

2024. 12. 19.

[ Kiskunhalas ]

2024. 12. 19.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2024. 12. 19.

Nemesnádudvar

2024. 12. 18.

Zárja az évet egy különleges pezsgőkóstolóval a Bor Bagolyban!

A nemesnádudvari Bor Bagoly Présház igazi közösségi térré vált, ahol rendszeresen szerveznek izgalmas programokat. December 30-án pezsgőkóstolóval várják az érdeklődőket. 

2024. 12. 18.

[ Nemesnádudvar ]

Soltvadkert

2024. 12. 16.

Egy álom megvalósulása: Soltvadkert elkerülő útjának ünnepélyes átadása

Ma délelőtt Soltvadkerten történelmi jelentőségű pillanatra került sor: Orbán Viktor miniszterelnök és Lázár János, az Építési és Közlekedési Minisztérium vezetőjének részvételével hivatalosan átadták az 53-as főút Soltvadkertet elkerülő szakaszát. Ez az infrastruktúra-fejlesztés nemcsak a közlekedés javításáról szól, hanem Soltvadkert jövőjének új alapokra helyezéséről is.

2024. 12. 16.

[ Soltvadkert ]

2024. 12. 13.

Bács- Kiskun, jó itt lenni! 

Az elmúlt években példaértékű munka zajlott Bács-Kiskun vármegyében a közösségi identitás, a kulturális örökség megőrzése és a társadalmi kohézió erősítése terén. Ezt hivatott folytatni a „Bács-Kiskun, jó itt lenni!” program, amelynek nyitókonferenciájára pénteken délelőtt került sor a kecskeméti Megyeházán.

2024. 12. 13.

Design by WEBORIGO