A településfejlesztés aranykora

Az elmúlt években 117 milliárd forint fejlesztési támogatás hasznosult Bács-Kiskunban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében. Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának koordinálásával minden településre jutott pályázati forrás. 

Szabadszállásra több mint egymilliárd forint támogatás érkezett az elmúlt években a TOP keretében. Ebből többek között megépült az új távolsági buszpályaudvar, a városrehabilitációs program részeként épületeket újítottak fel, bérlakásokat építettek és szakképzéseket finanszíroztak. Szintén fontos beruházás volt a Nagyvendéglő homlokzatának renoválása is. 

 

„A TOP-források nélkül aligha valósulhattak volna meg ezek a beruházások. Első ciklusos polgármesterként pedig csak elismerően tudok szólni a Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatával, illetve annak fejlesztési ügynökségével való együttműködésről” – fogalmazott Darabos József polgármester. Hozzátette, bizakodóak az újabb fejlesztési program, a TOP Plusz program kapcsán is: már nyertek támogatást a szakrendelő felújítására, továbbá kiemelt cél a belterületi útfejlesztés és az önkormányzati épületek energiahatékonysági felújítása. 

 

 

Kömpöc szintén sokat profitált a több mint 160 millió forintnyi TOP-támogatásból. Megvalósult az iskola és az óvoda épü­leteinek felújítása és energetikai korszerűsítése. A 700 lelkes község polgármesteri hiva­talának energiaköltségei is csökkentek, miután megtör­tént az épület fejlesztése. A legnagyobb beruhá­zás a víztározó kialakítása volt, amelynek köszönhető­en megvalósult a település vízrendezése, így biztonságossá váltak a belvízvédelmi szempontból problémás te­rületek. „Ezeket az éveket – a TOP-nak és a többi pályázati forrásnak köszönhetően – aranykorként lehet jelle­mezni a településfejlesztés szempontjából. Olyan fej­lesztéseket tudtunk megva­lósítani, amelyek korábban az álom kategóriába tartoz­tak” – fogalmazott Tisoczki László polgármester.

 

 

Nemesnádudvarra több mint 300 millió forint TOP-támogatás érkezett, amelyből energetikailag korszerűsítették az önkormányzati épületeket, felújították az egészségházat, borturisztikai útvonalat hoztak létre a Sváb-sarok településeivel közösen, valamint turisztikai központot és babamúzeumot alakítottak ki. „Kiváló gondolat volt, hogy lakosságarányosan osztották el a forrásokat, így minden településen megvalósulhattak fontos fejlesztések. Az ezeket koordináló vármegyei önkormányzattal pedig kiváló volt az együttműködés” – mondta Kovács István polgármester, kiemelve a vármegyei Bor Bagoly présház kialakítását is, amelyből az egész Sváb-sarok profitál. Mint ahogy az Érsekhalma, Nemesnádudvar és Sükösd közé tervezett, a DVCS mentén vezető kerékpárút is nagy előrelépést jelent majd a térségi turizmusban – erre már a TOP Plusz program keretében nyertek el támogatást. 

Design by WEBORIGO