Az elmúlt években példaértékű munka zajlott Bács-Kiskun vármegyében a közösségi identitás, a kulturális örökség megőrzése és a társadalmi kohézió erősítése terén. Ezt hivatott folytatni a „Bács-Kiskun, jó itt lenni!” program, amelynek nyitókonferenciájára pénteken délelőtt került sor a kecskeméti Megyeházán.
„Úgy kell dolgoznunk, hogy ne köveket görgessünk egymás elé, hanem segítsünk egymás elől elvenni az akadályozó köveket. Így kívánunk együtt dolgozni a polgármesterekkel, a vármegyei intézményekkel, cégekkel, szervezetekkel, civilekkel. A vármegyei önkormányzat részéről adott a partnerség” – hangsúlyozta a nyitórendezvényen Vedelek Norbert, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés elnöke a „Bács-Kiskun, jó itt lenni!” program kapcsán. Ennek célja, hogy a helyi közösségek összetartozását és életminőségét növelje, különös figyelmet fordítva a hátrányos helyzetű csoportokra: gyermekekre, nőkre, tanyán élőkre, mélyszegénységben élőkre, fogyatékkal élőkre, idősekre és a roma lakosságra.
A projektet Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata, a Bács-Kiskun Megyei Szabadidősport Szövetség (BácsSport), valamint a FŐNIX Kulturális és Ifjúsági Egyesület valósítja meg, ugyanakkor a tagok nagyban számítanak a települési önkormányzatok, intézmények, civil szervezetek, valamint a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság együttműködésére.
A konferencia résztvevői betekintést nyerhettek a partnerek által megvalósítandó kezdeményezésekbe. A következő években többek között érzékenyítő és drogprevenciós előadások, munkaerő-piaci képzések, egészségfejlesztő és prevenciós, valamint digitális kompetenciafejlesztési programok valósulnak meg a vármegye 11 járásában. Lesznek továbbá olyan rendezvények is, amelyek a fiatalok helyben maradásához járulnak hozzá, vagy éppen a klímaváltozásnak leginkább kitett településeken élőknek nyújtanak segítséget. Tervben vannak bűnmegelőzési programok is, illetve gazdaságélénkítő projektek – bizonyítandó, hogy az identitás, a közösség és a felzárkózás szó szerint is összefügg egymással.
Ahogy Moiskó Csilla elnöki tanácsadó fogalmazott: a sikeres felzárkóztatás előfeltétele az adott közösség összetartása, erős identitása. „Az, aki erős identitással rendelkezik, tudja, hogy kicsoda, mik a céljai, mik az értékei, milyen irányba halad. És hogyha egy kihívás jön vele szemben, tudja, hogy hogyan navigáljon” – emelte ki, megjegyezve, hogy az elmúlt évek identitáserősítő, közösségfejlesztő munkája ebben a projektben tovább folytatódik.
A konferenciát követően csaknem 60 taggal – önkormányzatok, intézmények, civil szervezetek részvételével – megalakult a Bács-Kiskun Vármegyei Felzárkózási Fórum, amelynek célja az összefogás erejének kihasználása, hogy közös gondolkodással és cselekvéssel csökkentsék a vármegyei hátrányokat és esélyteremtő megoldásokat dolgozzanak ki, konkrét javaslatokat készítsenek a szolgáltatáshiányok orvoslására. A közös munkát együttműködési megállapodással foglalták keretbe a fórum tagjai.
A „Bács-Kiskun, jó itt lenni!” projekt a TOP_PLUSZ-3.1.3-23-BK2-2024-00001 kódszámú pályázati keretben, 1,124 milliárd forint vissza nem térítendő Európai Uniós támogatással valósul meg. A tervezett befejezése 2027. április 30.
Videós összefoglalónk:
2024. 12. 19.
2024. 12. 19.
Kiskunhalas
2024. 12. 19.
2024. 12. 19.
[ Kiskunhalas ]
2024. 12. 19.
2024. 12. 19.
Nemesnádudvar
2024. 12. 18.
2024. 12. 18.
[ Nemesnádudvar ]
Soltvadkert
2024. 12. 16.
2024. 12. 16.
[ Soltvadkert ]
2024. 12. 13.
2024. 12. 13.