Bács-Kiskun megye több pontján gyűjtik már a háztartási használt olajat, zsiradékot

Hazánkban az utóbbi években egyre nagyobb figyelem irányul a környezetvédelemre.

A természet megóvása elemi érdekünk ahhoz, hogy jövőnket biztonságban élhessük. A szelektív hulladékgyűjtés is egyre népszerűbb és elfogadottabb a lakosság körében.  A háztartásokban keletkezett használt sütőolaj és sütőzsiradék országos, települési szintű szelektív gyűjtési rendszerének kialakítását a Biotrans Kft. 2020. őszén kezdte el a „CseppetSem!" Program keretében. A program a csatlakozó települések és egyéb szervezetek részére ingyenes.

2021. júliusában a rendszer már 866 településen több, mint 3 118 000 lakost ér el és közel 1500 ponton működik. A további, csatlakozási szándékukat jelző településekkel az elérés 2021. őszéig legalább 5 418 000 fő lesz.

Bács-Kiskun megyében jelenleg is folynak a tárgyalások az önkormányzatokkal, eddig 37 település kapcsolódott be a programba és nyolc város jelezte csatlakozási szándékát. ( Kecskemét, Bácsalmás, Lajosmizse, Felsőlajos, Jakabszállás, Kiskunhalas, Kunszentmiklós, Soltvadkert)

A szakemberek szerint 2500 fő igényel egy-egy gyűjtőpontot, hogy biztonságosan és garantáltan ezekre a helyekre kerüljünk a háztartásokban keletkezett, használt olaj és zsiradék. A gyűjtőpontok telepítését elsősorban intézményi vagy kereskedelmi területen (szabadtéren) javasolják, mely lehet például: iskola, óvoda, önkormányzat, könyvtár udvara, üzletek parkolója vagy udvara.

A gyűjtőpontokat tehát hálózatosan (nagyobb településeken több helyszínen) telepítik, ahol a lakosság a használt sütőolajon kívül – más gyűjtőrendszerekkel ellentétben – használt sütőzsiradékot, kókusz- és pálmaolajat is leadhat. A rendszer „cseppmentes", műanyag palackban vagy befőttesüvegben is leadható az anyag.

A leadási lehetőség mellett a „CseppetSem!" társadalmi felelősségvállalási programmal is rendelkezik: minden összegyűlt hasznos anyag után 25 forint visszatérítést is ad partnereinek, így nem csak ösztönzi a gyűjtésre a lakosságot, hanem a helyi közösségek céljainak megvalósulásához, a közösségépítéshez is hozzájárul.

A program környezetvédelmi jelentőségén túl a települések és közműszolgáltatók költségeit is csökkentheti. Az anyag a szelektív gyűjtés által „eltűnik" a csatornarendszerből és a szennyvíztisztítókból, így azok javítási és üzemeltetési költségeit is csökkenti.

Felsőbb jogértelmezés szerint a „CseppetSem!" Program a közszolgáltatókkal együttműködésben végezhető, ezért a Biotrans Kft. felvette a kapcsolatot a magyarországi hulladékgazdálkodási közszolgáltatókkal az együttműködés érdekében. Megyénkben a Duna-Tisza Köze Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft., valamint a Felső-Bácskai Hulladékgazdálkodási Kft. állt a program élére.

A Biotrans Kft. 2021. őszétől országos tájékoztató programot indít a használt sütőolaj és sütőzsiradékok káros hatásainak és a szelektív gyűjtés fontosságának szélesebb körű megismertetésére az óvodákban és iskolákban, de több víziközmű és csatornaszolgáltató céggel is közös szemléletformáló és felvilágosító kampányt indítanak a témában.

Jelenleg az alábbi Bács-Kiskun megyei településeken működnek gyűjtőpontok:

Akasztó

Bácsbokod

Bátmonostor

Borota

Csátalja

Csengőd

Csólyospálos

Dunaszentbenedek

Dusnok

Érsekcsanád

Érsekhalma

Fajsz

Foktő

Fülöpháza

Fülöpjakab

Géderlak~

Homokmégy

Kaskantyú

Katymár

Kerekegyháza

Kisszállás

Kömpöc

Ladánybene

Nyárlőrinc

Ordas~

Páhi

Solt

Soltszentimre

Szabadszállás

Szakmár

Szalkszentmárton

Szentkirály

Tabdi

Tass

Tázlár

Uszód

Zsana

További híreink

2025. 01. 30.

Közös munka egy még biztonságosabb Bács-Kiskunért

A közbiztonság növelése és a bűnmegelőzés fokozása révén Bács-Kiskun vármegye még vonzóbb, biztonságosabb és élhetőbb legyen az itt élők és az ide látogatók számára – ez a célja annak az együttműködésnek, amely Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata és a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság között jött létre. A megállapodást csütörtökön délelőtt írták alá a kecskeméti Megyeházán.  

2025. 01. 30.

2025. 01. 27.

Szóljon bele és nyerjen! Kérdőív a helyi termékekről

Amikor helyi terméket választunk, támogatjuk a környezetvédelmet, csökkentjük az ökológiai lábnyomot, és hozzájárulunk a közösség fejlődéséhez. A sikeres Bács-Kiskun vármegyei márkaépítéshez azonban fontos az Ön véleménye! A kérdőív kitöltésével ráadásul értékes ajándékot is nyerhet.  

2025. 01. 27.

2025. 01. 24.

Természetes vízmegtartás a klímaváltozás ellen: nagyszabású projekt Kalocsán

Kalocsa is része egy olyan nagy programnak, amely a klímaváltozás hatásainak enyhítésére kisléptékű természetes vízmegtartó beruházásokat hajt végre. A projekt célja, hogy az önkormányzatok hatékonyabban reagálhassanak a változó klimatikus kihívásokra, miközben rekreációs lehetőségeket biztosítanak a helyi lakosok számára.

2025. 01. 24.

2025. 01. 23.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2025. 01. 23.

Kiskunfélegyháza, Kiskunmajsa

2025. 01. 22.

Díjazottak

Két vármegyei művelődési intézmény is elnyerte a Minősített Közművelődési Intézmény címet.

2025. 01. 22.

[ Kiskunfélegyháza , Kiskunmajsa ]

Császártöltés, Hajós, 1+

2025. 01. 17.

SVÁB TRAUMÁK ÉS AZ ÚJRAKEZDÉS

Vendégeink: Takácsné Stalter Judit, Császártöltés polgármestere, valamint Dr. Schindlerné Geiger Erika, a Hajósi Szent Imre Általános Iskola igazgatója.  VIDEÓ

2025. 01. 17.

[ Császártöltés , Hajós , Nemesnádudvar ]

Design by WEBORIGO