Bács-Kiskun motívumvilága -Kunadacsi övveret

Vármegyénk értékei két folyó közt

A vármegyei értékmentő munka egyik büszkesége az a Motívumos könyv, melyben igyekeztünk megmutatni az ősi mintáktól, egészen napjainkig használatos motívumokat. Mindennapjainkban köszönhetnek vissza akár egy bútordarabon, ékszerben, mézeskalácsban, bőrdíszműveken, edényzeten, vagy egy-egy ruhakölteményben, melyből a nagyközönség is láthatott tizenegy csodálatos minta kollekciót már.   
A motívumos könyvet forgatva feltárulnak előttünk gazdag kultúránk csodálatos hagyatékai. Ezekből szemezgetünk hétről hétre, hogy Önök is megismerjék, és rácsodálkozzanak talán éppen a saját településük csodáira.  

 

Az egykori sztyeppei népek – így a honfoglaló magyarság – díszítőművészetének kulturális és társadalmi identitáskifejező szerepe mindenképpen túlmutatott az egyszerű dekorációs funkción. A felhasznált minták, motívumok jelentése mindenki előtt ismert volt az adott korban, azonban ez a háttértudás ma már nem elérhető. A honfoglalás kori övviselet jellemző darabjai voltak az indás-palmettás ornamentikával díszített és tűzaranyozott ezüst veretek. Egy öv teljes veretkészlete csatból, szíjvégből és öntött, aranyozott ezüstveretekből állt, a kunadacsi honfoglaló harcos sírjában 10-nél is több ilyen veretet tártak fel, tehát egykori tulajdonosa a tehetős rétegbe tartozhatott. Jelen motívum indás keretű díszének középső részén volutahorogpár szerepel, mely a honfoglalók övveretein meglehetősen gyakori, több változatban is ismert. Ez a bimbós indadísz gyakori motívum egész Eurázsiában, a 9. században az európai román és az ázsiai sztyeppei művészet egyaránt használta, általános szimbólumként az új élet, a ciklikusság jelképe, viszont a honfoglalók művészetében betöltött szerepe nem ismert.

 

Katona József Múzeum, Kecskemét

 

 

Kunadacsi szíjvég

A honfoglaló magyar férfiak legjellegzetesebb viseleti eleme a veretes fegyveröv volt, az öv legdíszesebb eleme pedig a szíjvég, melyet a befűzött öv bal oldalán lelógatva viseltek. A Kunadacson feltárt szíjvég indás-palmettás ornamentikával díszített, tűzaranyozott és ezüstből készült. Az ábrázolt veretet indás keretdísz osztja három részre, a felső kettőben liliom jellegű palmettacsokor motívum, legalul hármaslevél ornamens látható. Ez gyakori motívuma a honfoglalás kori művészetnek, az avar korban is használták különböző változatait. A háromágú palmetta-liliom-tulipán-életfa motívum ősi szimbóluma az örökkévalóságnak, már a hellenisztikus művészetben is feltűnt, eurázsiai méretekben elterjedt volt.

 

Katona József Múzeum, Kecskemét

A könyv tartalma mindenki számára elérhető weboldalunkon, de motívumonként is letölthető.

https://www.bacskiskun.hu/lap/motivumok-bacs-kiskun-varmegyebol

 

 

További híreink

Nemesnádudvar

2025. 02. 21.

"Sikértörténet"

Pékség a helyi közösség szolgálatában - VIDEÓ

2025. 02. 21.

[ Nemesnádudvar ]

2025. 02. 21.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2025. 02. 21.

Császártöltés, Hajós, 1+

2025. 02. 21.

Újabb turisztikai beruházások Bács-Kiskunban - itt a lista

Bács-Kiskun Vármegye újabb jelentős fejlesztési forrásokhoz jutott, hiszen összesen több mint 1,2 milliárd forint támogatás érkezik a térség turizmusának erősítésére TOP Plusz forrásból. A beruházások három fő területre összpontosítanak: a kerékpáros turizmus fejlesztésére, a bor- és gasztroturizmus erősítésére, valamint az ökoturisztikai kínálat bővítésére. 

2025. 02. 21.

[ Császártöltés , Hajós , Soltvadkert ]

2025. 02. 21.

Több mint 2 milliárd forintnyi humán fejlesztés Bács-Kiskunban

Bács-Kiskun vármegyébe összesen 2,05 milliárd forint érkezik humán fejlesztésekre TOP Plusz forrásból. A projektek célja a helyi közösségek erősítése, a szociális szolgáltatások bővítése, az oktatás és egészségügy fejlesztése, valamint a hátrányos helyzetű csoportok támogatása. 

2025. 02. 21.

Kiskunfélegyháza

2025. 02. 20.

Tovább zöldül Kiskunfélegyháza

Május végén fejeződik be a belváros felújításának második üteme, az egykori Vasas-pálya új életre keltése nemrégiben indult el. VIDEÓ

2025. 02. 20.

[ Kiskunfélegyháza ]

Vaskút

2025. 02. 19.

Közösségi ház felújítása és sportöltöző építése Vaskúton - projektindítás

Vaskút Nagyközségi Önkormányzat pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK felhívásra „Közösségi ház felújítása és sportöltöző építése Vaskúton” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00034). A projekt keretében 229,60 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél a település közösségi épületeinek megújítása.

2025. 02. 19.

[ Vaskút ]

Design by WEBORIGO