BOLDOG SZÜLETÉSNAPOT BÁCS-KISKUN

73 éve zajlott le a nagy közigazgatási átrendezés. Vármegyénk történelmi múltját szemlélve számos változáson ment keresztül.

Megyék és települések születtek 1950-ben

Az 1949-ben esedékessé váló közigazgatási területrendezésre vonatkozó 4343/1949. MT. számú rendelet – a második világháborút lezáró békeszerződés és a területi elcsatolások következtében – a következőképpen szabta át a korábbi közigazgatási határokat. Bács-Bodrog vármegye Magyarországon maradt részét (bajai, bácsalmási, jánoshalmi járások), illetve Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye (dunavecsei, kalocsai, kiskőrösi, kiskunfélegyházi, kunszentmiklósi járásainak, továbbá Ladánybene és Lajosmizse) területeit összevonta. Így alakult ki Bács-Kiskun megye területe. 

A megyék nevének, székhelyének, területének megállapításáról" szóló 4.343/1949. (XII. 14.) MT. sz. rendelet végrehajtását a Minisztertanács a belügyminiszterre bízta. 1950. február l-jével az 5.201/4. (ü-1/1950. fi. 29.) BM. sz. rendelet jóváhagyta Pest, Bács-Kiskun, Nógrád, Fejér, Vas, Somogy, Baranya, Tolna, Szolnok és Heves megyék új elnevezését, területét, a területükön lévő járásokat; s döntött járások megszüntetéséről vagy újak létrehozásáról, valamint a megyék közötti területátcsatolásokról.

A közigazgatási átrendezés következtében új települések is alakultak, a korábbi nagy tanyavilággal rendelkező települések új közigazgatási egységeknek is életet adtak. Ilyen volt többek között Kömpöc is.  

Az új rendszer hosszú távú működtetéséhez szükséges volt az új közigazgatási rendszer –"tanácsrendszer" – létrehozására, amely Kömpöc településnek önálló nagyközségi rangot adott. Érdekesség, hogy Kömpöc településen ekkor mindösszesen 1335 fő (belterületen: 348 fő, külterületen: 987 fő) 336 házban rendelkezett bejelentett lakcímmel.[2] A lakott terület nagysága, illetve Kiskunmajsához számított távolsága (11 km) már 1947. októbere óta szükségessé tette, hogy a tanyaközpontban közigazgatási kirendeltség működjön. Az önálló közigazgatás kereteinek kialakításáig tehát Kömpöcön, az iskola épületében, a tanítói lakásban már egy 3 fős testület intézte a település lakóinak ügyeit.

            A Tanyai Tanács 1949. augusztus 18-án és 29-én lezajlott helyszíni szemléje és felméréseinek eredményeként meghatározták az új község határait is, amelyet a következőképpen rögzítettek:

A tanyaközpont a Kiskunmajsáról Kistelekre vezető út déli oldalán terül el Csengele tanyaközpont, Balástya tanyaközpont Csólyospálos község és Kiskunmajsa határai között. A népi szervek 1949. március 3-án az 1300/1949. Korm. rend. kapcsán a tanyaközpont belterületét a következőképpen határozták meg: Kiskunmajsa kisteleki kőút 8 km. 600 méterénél lévő kereszttől kezdődik és északkeletre menve a majori kifutó dülőút által határolt terület egészen az Eperjesi tanyáig, onnan délkeletnek fordulva a Kiskunmajsa-kisteleki kövesút baloldalán a 9 km 800 méteréig, majd onnan befelé az úsztatóig, onnan délkelet felé fordulva Szilágyi Márton földjének az alsó határ[a] mentén halad, itt délnyugatnak fordul Kurucsai Antal földjének alsó sarkáig, ott a falu nyugati határának szélső dülője alkotja a nyugati határt és Szabó Sándor földjének sarkánál ér véget.

 A foglalkozás szerinti megoszlás szerint a lakosság mindösszesen 1/3. arányban volt ekkor keresőképes, 6 fő iparos, 3 fő kereskedő, 404 fő földművelésből élők, önálló gazdálkodók, 9 fő értelmiségi, akik közül egy fő volt a községi tanító.

Az átmeneti időszakot követően a kömpöci képviselőtestület alakuló ülését 1949. december 15-én rendezték meg az iskola nagytermében. Az eseményen részt vett Mátyási Boldizsár járási főjegyző, Szentannai Béla kiskunmajsai segédjegyző, amely alkalommal választották meg a település fő tisztviselőit, többek között település bírójának Lajos József kömpöci lakost. A második számú bírói posztra Kurucsai Bálintot, pénztárosi feladatok ellátására Kovács Irént, közgyámi tisztségre Czombos Imrét, míg a négy fő esküdt tisztségére Bori Istvánt, Zsikó Bénit, Bakos Sándort és Szabó Andrást. Az igazoló választmány tagjai között helyet kapott Oláh Sándor, Csikós Gáspár, Nagy Vincze és Kiss M. Mihályné.

A soron következő, 1950. január 18-án megtartott képviselőtestületi ülés egyik legfontosabb döntése volt, hogy a település lakóházait házszámokkal kell ellátni, de kiemelt ügy volt a mezőőri pozíció betöltése mellett a községi orvos kiválasztása is.

 

Nyárlőrinc

 

Az 1945. március 18-án kihirdetett földreform szinte teljes mértékben felforgatta a hosszú évtizedek alatt kialakult földbirtokviszonyokat. Ebben az időszakban kezdődött meg a széles határokkal rendelkező nagyvárosokból az a kivándorlási folyamat, amely 4-5 éven belül (1945-höz viszonyítva) az egy-egy kezdetben a város közvetlen közigazgatási fennhatósága alá tartozó terület, új községgé vagy faluvá alakulását hozta magával. Ez a folyamat játszódott le Koháryszentlőrinc újközség életében is, hiszen az 1949. május 24-ig korábban Kecskemét város közigazgatási külterületén elhelyezkedő település az említett dátummal kapta meg a községi rangot. Az 1949. június 3-án, a Kecskeméti Városháza polgármesteri tanácskozó termében írták alá a döntést megelőző vizsgálati jegyzőkönyvet, amely rögzítette Koháryszentlőrinc, 1949. május 24.után Nyárlőrinc társadalmi viszonyait, mindennemű gazdasági adottságait.

A legelső probléma a névadás kérdésével kapcsolatban merült fel a bizottságon belül, hiszen a korábbi név, mint Koháryszentlőrinc megváltoztatásra szorult, ugyanis „a Koháry család erős Habsburg párti család volt és a Rákóczi szabadságharcban nemzetellenes magatartást tanúsítván.Ennek tudatában a következő lehetőségek merültek fel, mint a község nevei: Lőrincerdős, Erdőslőrinc, Nyárjas, Nyárfás, Nyárlőrinc, Erdőlőrinc, Szentlőrinc. Mivel a Nyárfás és a Szentlőrinc elnevezés másik települések által foglalt volt, így az Erdős és a Nyár jöhettek szóba a tájadottságok figyelembevételével, így „a jelenlévők a Nyárlőrinc nevet tarották a legmegfelelőbbnek”.

 

Nyárlőrinc községgé alakulásnak jegyzőkönyvét elkészítő bizottság tagjai közül a gazdasági szakértők és a megyei földhivatal alkalmazottjai pontos megállapításokat készítettek a község területén és határában elhelyezkedő földterületek minőségével és a termelés hatékonyságát meghatározó tényezőkkel kapcsolatban. A jegyzőkönyv lezárása után a községi rangra emelés elfogadásra került, ami azt jelentette, hogy a fenti állapotok alapján Koháryszentlőrinc község a továbbiakban Nyárlőrinc néven szerepel. A rendelet, hivatalosan a 1950. június 30-án jelent meg a Magyar Közlönyben, miszerint:

„a Belügyminiszter Bács-Kiskun megye kecskeméti járásához tartozó b.)Koháryszentlőrinc ideiglenes néven alakult nagyközség végleges nevét „Nyárlőrinc” névben állapította meg. ”

Az 1950 és 1990 között eltelt 40 év alatt egy-egy település szintén az önállósodás útjára lépett, ahol a fentiekhez hasonló folyamatok mentek végbe, Bács-Kiskun megye területe – az ország legnagyobb megyéjeként – 119 települést foglal magába.

2022-ban azonban újabb változás lépett életbe Magyarország Alaptörvényében, amely a közigazgatási rendszer átalakítását ugyan nem irányozta elő, sokkal inkább az 1949-ig élő vármegyerendszer nevezéktanát – közigazgatás alapvető területi egységei az államalapítástól kezdődően egészen 1949-ig a vármegyék voltak – vezette vissza az államigazgatás rendszerébe. Bács-Kiskun vármegye 2023-ban az ország területének 1/12-ét foglalja magába

 

Hajagos Csaba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

További híreink

2024. 12. 20.

„Red Friday” kampánnyal hív véradásra az ünnepek idején az Országos Vérellátó Szolgálat

Az Országos Vérellátó Szolgálat idén egy különleges év végi, Red Friday elnevezésű véradási nappal hívja fel a figyelmet a véradás fontosságára, ezzel ösztönözve a potenciális véradókat. A 6 napos munkaszüneti időszak enélkül áthidalhatatlan, hiszen a legrövidebb lejáratú vérkészítmény mindössze 5 napig tárolható.

2024. 12. 20.

Nagybaracska

2024. 12. 20.

Új termelői piacot adtak át Nagybaracskán: gazdasági és közösségi fejlesztés a térségben

Az új nagybaracskai piac nemcsak a helyi közösség találkozóhelye lesz, hanem a térség gazdasági fejlődésének is fontos motorja.

2024. 12. 20.

[ Nagybaracska ]

2024. 12. 19.

"2024 a roma rendszerváltás éve" Kiskunhalason ünnepelték a cigány nemzetiségi napot

Magyarország kormánya a nemzeten belül értékként tekint a nemzetiségeire - mondta a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára szerdán az Országos Cigány Nemzetiségi Napon Kiskunhalason.

2024. 12. 19.

Kiskunhalas

2024. 12. 19.

Harmadik lett a halasi szerző esszéje

A Reformátusok Lapja 2024 őszén esszépályázatot hirdetett, ahová olyan írásokat vártak, amiknek a témája: vagy az volt, hogy hogyan formálta át a digitális jelenlét az embert; vagy a bibliai hősök és modern példaképek közül ki inspirálta; vagy, hogy vált a javára, amikor Isten visszatartott tőle valamit. Közel 40 pályázó közül felnőtt kategóriában szép sikert ért el Végső István Özvegyek és szőlőkapások fillérjeinek koppanása című esszéje.

2024. 12. 19.

[ Kiskunhalas ]

2024. 12. 19.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2024. 12. 19.

Nemesnádudvar

2024. 12. 18.

Zárja az évet egy különleges pezsgőkóstolóval a Bor Bagolyban!

A nemesnádudvari Bor Bagoly Présház igazi közösségi térré vált, ahol rendszeresen szerveznek izgalmas programokat. December 30-án pezsgőkóstolóval várják az érdeklődőket. 

2024. 12. 18.

[ Nemesnádudvar ]

Design by WEBORIGO