Csatári Bálint 30 éve előre jelezte a Homokhátság jövőjét

zöld Bács-Kiskun két folyó közt szabadidő

Negyedik alkalommal rendezték meg a Csatári Bálint Emlékkonferenciát szerdán a kecskeméti Megyeházán. A rendezvény keretében adták át az egykori geográfus kutató emlékére kiírt szakmai pályázat díjait, valamint előadásokat hallhattak a résztvevők a Homokhátság jövőjét érintő aktuális kérdésekről.

„Egyértelműen kedvezőtlen hatások várhatók a vízhiány növekedésében, és súlyosan érintik a növénytermesztést, a hidegtűrő és csapadékkedvelő növények termőhelyadottságai megváltoznak, termelésük csökkenhet” – Csatári Bálint 30 évvel ezelőtt így vélekedett a globális felmelegedés Duna-Tisza közére gyakorolt várható hatásairól. A neves geográfus szavait lánya, Sebéné Dr. Csatári Eszter idézte fel a konferencián, méltatva egyúttal a pályamunkát benyújtók jövő iránti felelősségvállalását.  

 

A felhívásra beérkezett diplomamunkák közül a zsűri idén is a három legjobbat részesítette elismerésben. Az első helyezett Jüngling Regina lett, „Öntözési célú precíziós csapadékvíz gyűjtési módok vizsgálata” című munkájával. A harmadik helyet Horváth-Varga Zoltánné, a második helyet Kiss János érdemelte ki. Mindhárman a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának hallgatói. 

 

A konferencián Lenkei Róbert, a Duna-Tisza közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács újonnan megválasztott elnöke hangsúlyozta, minden korábbinál jobban érezzük a bőrünkön a klímaváltozás hatásait, ezért ma már nem csak tanulmányokra, hanem konkrét megvalósításra is szükség van a Homokhátság vízutánpótlása ügyében. A tervek már elkészültek az elmúlt években, a megvalósításhoz azonban még nem áll rendelkezésre elegendő forrás. 

 

„A kormány ebben az évben kiemelt kormányzati beruházássá nyilvánította a Homokhátság vízpótlását. Az elkészült tervek a mai számítások alapján 1600 milliárd forintba kerülnének. Nyilván ez egyben nem megvalósítható, de szakaszolva ezt a munkát el lehet majd kezdeni” – fogalmazott Lenkei Róbert. 

 

A konferencián a Homokhátság jövőjét érintő kérdésekről is szó esett. A résztvevők előadásokat hallgathattak a tanyás térségek alkalmazkodási lehetőségeiről, az aszály sújtotta területek kihívásairól, a talajvízkészlet mennyiségi problémáiról vagy éppen a klímastratégia újragondolásáról.

 

További híreink

Csólyospálos

2025. 04. 22.

Befejeződött a kerékpárút építése Csólyospáloson

A második szakasz befejeztével az Európai Unió támogatásával megépült, immár 2 km-es bicikliút teszi biztonságossá a közlekedést a Csólyospáloson lakók és áthaladók számára. VIDEÓ

2025. 04. 22.

[ Csólyospálos ]

Fülöpháza, Kerekegyháza

2025. 04. 17.

Kondor tó - vizet a tájba

A nyolcvanas években még rendszeres halászat folyt Fülöpháza határában, ma már félsivatag a valamikori Kondor-tó területe.

2025. 04. 17.

[ Fülöpháza , Kerekegyháza ]

2025. 04. 17.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2025. 04. 17.

Kiskunmajsa

2025. 04. 16.

Értékőrzők Bács-Kiskunban

Lezajlott a vármegyei Hungarikum Vetélkedő. Két korcsoportból képviselhetik a vármegyét a a győztes csapatok az Agrárminisztérium által támogatott Kárpát-medencei hungarikum vetélkedő döntőjén.  

2025. 04. 16.

[ Kiskunmajsa ]

Tiszaalpár

2025. 04. 15.

Értéktár sorozat - Erdélyből Tiszaalpárra - Gergely Ramóna kosárfonó munkássága

Az ötödik generációs vesszőfonó gyermekkora óta tanulta, fejlesztette a mesterséget. Egyedisége az egyszerűségben rejlik  

2025. 04. 15.

[ Tiszaalpár ]

2025. 04. 10.

Polgármesteri találkozó: nemzetközi pályázatokra kell készülniük az önkormányzatoknak

A tizennyolcadik polgármesteri találkozót rendezte meg Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata szerdán. A rendezvénynek ezúttal Csólyospálos adott otthont. 

2025. 04. 10.

Design by WEBORIGO