Egy kisiskola nagy napjai 

két folyó közt

Szent István örökségét, miszerint minden tíz faluba legyen iskola, továbbgondolták az utódok, elődeink, és az iskolaépítési kultusz nagy mérföldköve lett, amikor Klebersberg Kuno oktatáspolitikájának fókuszában az állt, hogy ha négy kilométer sugarú területen legalább húsz család, vagy harminc tanköteles lakott, akkor iskolát kellett építeni. Így keletkezett számtalan tanyai iskola, melyek az urbanizációval megszűntek. 

 

Hogy miért e nagy körítés?  Mert sajnos ma már a kis falusi iskolák működése is egyre nehezebb. Vannak települések, ahol már lakat került az iskola ajtajára, a szerencsésebbek esetében még az alsó tagozatos kisdiákok helyben tanulhatnak. Mint például Kaskantyún is. Az alig ezer főt számláló kis falu szebb napokat is élt, mint oly sok más oktatási intézmény az országban. Jelenleg 16 alsó tagozatos gyermek tanulhat helyben. A Kiskőrösi Bem József Általános Iskola tagintézményét Lajkó-Németh Andrea vezeti és kollégáival valódi kis Paradicsomot hoztak létre, ami nem csak a környezetben mutatkozik meg, hanem a gyerekek személyiségének, tehetéségének gondozásában is. Számos kiváló gyakorlat bizonyítja ezeknek a kis létszámú iskoláknak az előnyét, mellyel Kaskantyú is büszkélkedhet. Persze nem megy ez elhivatott pedagógusok nélkül, támogatói, szülői háttér nélkül, akiket jókor, jó helyen szólítanak meg. 

Így aztán számos tanulmányi versenyen jegyzik nevüket és különleges helyekre is eljutnak, mint például a kosárra dobás-kidobó sorverseny, melyre dr. Kukucska Szilvia, helyi kötődésű jogász vitte el a gyerekeket, és ahol a dicső harmadik helyet szerezték meg. 

 

A napokban a helyi nyugdíjas klub tagjaival, közösen készítettek karácsonyi díszeket. A generációk találkozását fontosnak tartó igazgató és kollégái, időt és energiát nem kímélve figyelnek arra, hogy a tananyag mellett a gyerekek tiszteletet, megbecsülést tanuljanak, észrevegyék a mindennapok szépségeit, örömeit. 
Még egy kis ünnepi műsorral is kedveskedtek a szépkorúaknak. 

Bizonyára vármegyében több településén élnek hasonló szuper kis közösségek, oktatási intézmények. 
Várjuk az Önök beszámolóit, fotóit, mit gondolnak az iskolájukról, hogyan élik meg pedagógusként, de akár szülőként is, hogy összevont évfolyamokban tanulnak esetleg a gyerekek. Miben jeleskednek, mire büszkék? 
A kisiskolák nagy napjairól szeretnénk hírt adni, legyenek a partnereink ebben és írják meg történetüket a kommunikacio@bacskiskun.hu címünkre. 

 

 

 

További híreink

Fülöpháza, Kerekegyháza

2025. 04. 17.

Kondor tó - vizet a tájba

A nyolcvanas években még rendszeres halászat folyt Fülöpháza határában, ma már félsivatag a valamikori Kondor-tó területe.

2025. 04. 17.

[ Fülöpháza , Kerekegyháza ]

2025. 04. 17.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2025. 04. 17.

Kiskunmajsa

2025. 04. 16.

Értékőrzők Bács-Kiskunban

Lezajlott a vármegyei Hungarikum Vetélkedő. Két korcsoportból képviselhetik a vármegyét a a győztes csapatok az Agrárminisztérium által támogatott Kárpát-medencei hungarikum vetélkedő döntőjén.  

2025. 04. 16.

[ Kiskunmajsa ]

Tiszaalpár

2025. 04. 15.

Értéktár sorozat - Erdélyből Tiszaalpárra - Gergely Ramóna kosárfonó munkássága

Az ötödik generációs vesszőfonó gyermekkora óta tanulta, fejlesztette a mesterséget. Egyedisége az egyszerűségben rejlik  

2025. 04. 15.

[ Tiszaalpár ]

2025. 04. 10.

Polgármesteri találkozó: nemzetközi pályázatokra kell készülniük az önkormányzatoknak

A tizennyolcadik polgármesteri találkozót rendezte meg Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata szerdán. A rendezvénynek ezúttal Csólyospálos adott otthont. 

2025. 04. 10.

2025. 04. 10.

Újabb fi200 klub alakult – Bácsalmáson is elindult a közösségi gazdaságépítés

Bácsalmáson is sikeresen elindult a fi200 klub: kedden mintegy húsz helyi és térségbeli vállalkozó, termelő, civil szervezet vagy éppen önkormányzati vezető találkozott egymással egy üzleti reggeli keretében. 

2025. 04. 10.

Design by WEBORIGO