Értékesek

Vármegyénk értékei két folyó közt

Hét új elemmel gazdagodott a Bács- Kiskun Vármegyei Értéktár. Szellemi örökség, munkásság, építmény és egy Grúziából származó eljárás is a gyűjtemény része lett. 

A Bács- Kiskun Vármegyei Értéktár Bizottság keddi ülésén hat település hét értékének felvételéről döntött. 

Hajósról Schőn Mária munkássága került be az értéktárba. A hajósi helytörténeti kutató "A hajósi táj története a sváb földrajzi nevekben" című, legújabb könyve májusban került a nagyközönség elé. 

 

Ugyancsak az értéktárba került Tarjányi József kiskunfélegyházi lakos felterjesztése alapján a Félegyházi Őskereszt. A mívesen faragott késő barokk stílusú kőkereszt 1799-ben készült, a közutak mentén felállított, máig megmaradt szakrális emlékekből a városban a legkorábbi. 

 

Jászszentlászló mától két új vármegyei értékkel büszkélkedhet: az egyik Nagy Péter és fiai által alkalmazott borkészítés: Grúziában több ezer éve úgynevezett qvevrik-ben (kvivrékben) erjesztik a bort. Ezek olykor hatalmas, égetett agyag amforák, amelyeket lezárva beásnak a földbe. Nagy Péterék ezt a több mint nyolcezer éves eljárást alkalmazzák. 

 

Szunyi Sándor tárogatófúvóka-készítő szaktudása és tevékenysége is az értéktár része lett. A tárogató tipikusan magyar hangszerként ismert eszköz, mely a Hungarikumok Gyűjteményébe is bekerült. Kimondottan tárogató fúvókát nem lehet kapni az üzletekben, mivel egyedi megmunkálást igényel. Hazánkban két ember készít fúvókákat, közülük az egyik a jászszentlászlói Szunyi Sándor, aki egyedi, a modern eszközöket is igénybe vevő új technológiát alkalmaz a fúvókakészítés során. 

 

Kecelről a Dr. Bárth János által szerkesztett Kecel története és néprajza című monográfia is a vármegyei értéktárat gyarapítja. Ez a mű a megye egy jelentős településének történetét tudománytörténetileg is korszakalkotó módon és máig érvényes módszerrel bemutató történeti-néprajzi szemléletű kiadvány.

 

Kiskunmajsáról Járitz Józsa alföldi festészete került a vármegyei értéktárba. A festőnő egyedülálló, az egész XX. századot átívelő életművet hozott létre. Megmaradt alkotásai jelentős részét a kiskunmajsai Konecsni György Helytörténeti Gyűjtemény őrzi, ahol szeptember 30-ig még megtekinthető a műveit bemutató kiállítás. 

 

Vármegyei értékké nyilvánította a Bizottság a kecskeméti Városháza épületét is, amely 1893 és 1897 között épült. A kecskeméti Városháza a magyar szecesszió gyöngyszeme, Kecskemét egyik leghíresebb épülete, teljeskörű felújítása idén fejeződött be. 

 

A bizottság keddi döntése után 322 eleme van a vármegyei értéktárnak.

További híreink

2024. 08. 26.

MEGKEZDŐDÖTT A SZARVASBŐGÉS GEMENCEN IS

A Gemenc Zrt. az elkövetkezendő három hétvégén szarvasbőgés-hallgató túrákat szervez.

2024. 08. 26.

2024. 08. 23.

🌍KLÍMAKÓDEX - Mobilitáscsökkentés

Közlekedjünk kevesebbet! De hogyan? A mobilitás csökkentése a legegyszerűbb és messze a leghatékonyabb módja annak, ha a közlekedési kibocsátásunkat, ökológiai lábnyomunkat csökkenteni szeretnénk.

2024. 08. 23.

Soltvadkert

2024. 08. 22.

Értéktár sorozat - a csettegő

A hatvanas évek közepén- végén „csettegtek föl” az első, addig nem látott mezőgazdasági kisgépek Soltvadkerten és Kecelen. A nyolcvanas években már ötszáz Csettegő szolgált a szőlőkben, gyümölcsösökben. Mára alig tucatnyi maradt belőlük. Muzeális értékűek, de még bírják!

2024. 08. 22.

[ Soltvadkert ]

Baja

2024. 08. 20.

45 vármegyei település búzájának felhasználásával sült ki idén Bács-Kiskun kenyere - VIDEÓ

A hagyományos rendezvénynek ezúttal a bajai Halászati Mini Skanzen adott otthont, ahol a vármegye kenyere mellett immár harmadik alkalommal készült el a malmok kenyere is, amelyet a térségbeli malmok által őrölt lisztekből készítenek.

2024. 08. 20.

[ Baja ]

Bácsbokod

2024. 08. 19.

Értéktár sorozat - búbos tyúkólak VIDEÓ

Bácsbokod különlegessége, a búbos tyúkól nem csak a vármegyében egyedülálló.

2024. 08. 19.

[ Bácsbokod ]

Kalocsa

2024. 08. 14.

Értéktár sorozat - A kalocsai fazekasmester

Kovács László kalocsai fazekasmester munkássága a vármegyei értéktár része. Kisfilmünkben mesél a fazekasművészetről.

2024. 08. 14.

[ Kalocsa ]

Design by WEBORIGO