Haditerv az aszály ellen

zöld Bács-Kiskun

Még az idén befejeződik a Homokhátság vízpótlását célzó beruházás tervezési szakasza, és az anyagi forrástól függően kezdődhet majd a megvalósítása.

A Duna–Tisza köze vízháztartási és vízgazdálkodási helyzete 1990 táján került igazán reflektorfénybe, amikor a Homokhátság területének magasabb részein bekövetkezett talajvízszint-süllyedést visszafordíthatatlan jelenségként és a térség gazdaságának fejlődését akadályozó első számú problémának tekintették. A helyzet azóta – a klímaváltozás egyre érzékelhetőbb hatásai nyomán – súlyosbodott. Éppen ezért rendkívül hiánypótló „A Duna–Tisza közi Homokhátság vízhiányos ökológiai állapotának javítása, helyreállítása” nevű projekt, amely két ütemben orvosolná a vízhiányt (szakmai felelőse az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a VIZITERV Environ Kft.). A hamarosan befejeződő tervezési szakaszban készült áttekintő térképen jól látszik, hogy alapvetően a Dunából (északkeleten részben a Tiszából) juttatják a vizet a Homokhátság területére, ahonnan gravitációs úton terül szét a víz. Ehhez jelentős részben lehet használni a már meglévő csatornahálózatokat, de szükséges új csatornákat is létesíteni. A folyókból érkező vizet – a csapadékvízzel együtt – víztározókba vezetik, amelyek lakossági célokat is szolgálhatnak majd. A projekt fő célkitűzése a gazdálkodás feltételeinek és a térség ökológiai állapotának javítása, vagyis a termésátlagok növelése mellett az élővilág is gazdagodhat a projekt révén. A vízutánpótlás és a vízvisszatartás bizonyos értelemben öngerjesztő folyamat: visszahat a mikroklímára, enyhítve a száraz, aszályos időszakokat, javítva egyúttal a lakosság életminőségét is. A fejlesztést több ütemben hajtják majd végre. A megvalósítás a jelenlegi, 2027-ig tartó európai uniós költségvetési ciklusban várható a pályázati forrásoktól függően.

További híreink

2024. 08. 26.

MEGKEZDŐDÖTT A SZARVASBŐGÉS GEMENCEN IS

A Gemenc Zrt. az elkövetkezendő három hétvégén szarvasbőgés-hallgató túrákat szervez.

2024. 08. 26.

2024. 08. 23.

🌍KLÍMAKÓDEX - Mobilitáscsökkentés

Közlekedjünk kevesebbet! De hogyan? A mobilitás csökkentése a legegyszerűbb és messze a leghatékonyabb módja annak, ha a közlekedési kibocsátásunkat, ökológiai lábnyomunkat csökkenteni szeretnénk.

2024. 08. 23.

Soltvadkert

2024. 08. 22.

Értéktár sorozat - a csettegő

A hatvanas évek közepén- végén „csettegtek föl” az első, addig nem látott mezőgazdasági kisgépek Soltvadkerten és Kecelen. A nyolcvanas években már ötszáz Csettegő szolgált a szőlőkben, gyümölcsösökben. Mára alig tucatnyi maradt belőlük. Muzeális értékűek, de még bírják!

2024. 08. 22.

[ Soltvadkert ]

Baja

2024. 08. 20.

45 vármegyei település búzájának felhasználásával sült ki idén Bács-Kiskun kenyere - VIDEÓ

A hagyományos rendezvénynek ezúttal a bajai Halászati Mini Skanzen adott otthont, ahol a vármegye kenyere mellett immár harmadik alkalommal készült el a malmok kenyere is, amelyet a térségbeli malmok által őrölt lisztekből készítenek.

2024. 08. 20.

[ Baja ]

Bácsbokod

2024. 08. 19.

Értéktár sorozat - búbos tyúkólak VIDEÓ

Bácsbokod különlegessége, a búbos tyúkól nem csak a vármegyében egyedülálló.

2024. 08. 19.

[ Bácsbokod ]

Kalocsa

2024. 08. 14.

Értéktár sorozat - A kalocsai fazekasmester

Kovács László kalocsai fazekasmester munkássága a vármegyei értéktár része. Kisfilmünkben mesél a fazekasművészetről.

2024. 08. 14.

[ Kalocsa ]

Design by WEBORIGO