IVÓVÍZ-TAKARÉKOSSÁG A JÖVŐÉRT

zöld Bács-Kiskun
KLÍMA-KÓDEX

Az ivóvíz emberi fogyasztásra készül, arra is használjuk!
Az ivóvíz emberi fogyasztásra alkalmas víz. Ahhoz azonban, hogy ilyen tisztaságú vizet kapjunk, egy sor technológiai folyamaton kell átesnie a kezeletlen víznek. Mindez persze energiát és különböző vegyszerek használatát igényli.
Ha ezeket meg akarjuk takarítani, legegyszerűbb, ha nem ivóvizet használunk olyan célokra, amelyek nem igényelnek ilyen tisztasági szintet!
Napi ivóvízfelhasználásunk legnagyobb részét azonban olyan célokra fordítjuk, amelyek esetében nem indokolt ilyen tiszta víz használata. A csapadékvíz-hasznosítás és használt vizek újbóli használata tehát a leghatékonyabb lépés az ivóvíz-takarékosság felé vezető úton.

Mindennapi praktikák az ivóvízfogyasztás mérséklése érdekében:

Íme a kezdő szint:
- Semmiképpen se mosogasson folyó vízben.
- Inkább zuhanyozzon! Gyorsabb és víztakarékosabb megoldás, mint a kádfürdő.
- Fogmosáskor ne folyassa a vizet, használjon inkább poharat.
- Használjon víztakarékos WC-tartályt és tudatosan alkalmazza kis- és nagyöblítés funkciókat.
- Ha csöpög a csap, vagy folyik a WC, javítsa meg azonnal.
- Használjon víztakarékos csaptelepet.
- Kézmosáskor szappanozás alatt zárja el a csapot. Néhány további ötlet a még tudatosabbak számára:
- Helyes kézmosás: nedvesítse be a kezét, zárja el a csapot, szappanozza be a kezét, majd öblítse le.
- Ha fürdőszoba-felújításon gondolkodik, válasszon olyan szaniter termékeket, amelyekhez néhány ezer forintos felárért kérhető antibakteriális bevonat. Ezen nem tapad meg a kosz, tehát kevesebbet kell tisztítani.
- Ha átfolyós vízmelegítője van, a lassan melegedő vizet műanyag vödörben fogja föl, és használja bármire (ez tiszta ivóvíz).
- Tanulja meg a matróz zuhanyozást: vizezze be magát, utána zárja el a csapot, szappanozza be magát, és újra kinyitva a csapot, öblítse le. Ez 24 literes fogyasztás a legtermetesebb férfiember számára is. Egy lavórnyi, azaz öt liter vízzel is tökéletesen lecsutakolhatja magát, ha jó nagy szivacsot használ.
Mit igyunk: ásványvizet, vagy csapvizet?
Napjainkban rohamosan nő az ásványvíz-fogyasztás, mind otthon, mind munkahelyeinket egyre természetesebbé válik, hogy ezt isszuk csapvíz helyett. Kérdés, ez-e a helyes irány?
A csapvíz tiszta! Az ivóvíz-szolgáltatók kötelesek hetente többször vízmintákat venni, és azokat akkreditált laboratóriumokban ellenőriztetni. Biztosak lehetünk tehát benne, hogy a csapvíz valóban alkalmas az emberi fogyasztásra.
Az ásványvizek egészségesek, de bánjunk velük csínján!
Az ásványvíz alapfeltétele, hogy oldott ásványianyag-tartalma meghaladja az 500 mg/litert! Az ásványi anyagok ugyanakkor az emberi szervezetre sajátos élettani hatást gyakorolhatnak. Célszerű tehát a különböző típusú vizeket felváltva fogyasztani! Krónikus
betegek pedig minden esetben kérjék ki orvosuk tanácsát, mert egyes ásványvizek akár ártalmasak is lehetnek számukra!
Klíma- és környezetvédelmi szempontból döntő tényező: a csomagolás és szállítás - vagyis a csapvíz a nyertes!
Környezeti szempontból azonban egyértelműbb a helyzet: az ásványvizek PET-palackjai óriási mennyiségű hulladékként jelentkeznek, és a vizes palackok szállítása is üvegházhatású gázkibocsátással jár!

Azaz, klímavédelmi szempontból egyértelmű a döntés:igyon csapvizet!

További híreink

2025. 01. 13.

Szóljon bele és nyerjen! Kérdőív a helyi termékekről

Amikor helyi terméket választunk, támogatjuk a környezetvédelmet, csökkentjük az ökológiai lábnyomot, és hozzájárulunk a közösség fejlődéséhez. A sikeres Bács-Kiskun vármegyei márkaépítéshez azonban fontos az Ön véleménye! A kérdőív kitöltésével ráadásul értékes ajándékot is nyerhet.  

2025. 01. 13.

2025. 01. 09.

2,5 milliárd forint: ezek a települések nyertek támogatást Bács-Kiskunban

Baja útfejlesztésre, további 14 település pedig lakosságot célzó programokra nyert pályázati forrást a TOP Plusz keretből. Mutatjuk a részleteket. 

2025. 01. 09.

Apostag

2025. 01. 08.

Apostag csapadékvíz gazdálkodásának és közterületeinek fejlesztése - projektindítás

Apostag Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK elnevezésű felhívásra „Apostag csapadékvíz gazdálkodásának és közterületeinek fejlesztése” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00027). A projekt keretében 92,50 millió forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél a település közterületeinek fejlesztése.

2025. 01. 08.

[ Apostag ]

Dusnok

2025. 01. 07.

Múlt-jelen-jövő Dusnoki látogatóközpont kialakítása

Dusnok Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.1.3-21 HELYI ÉS TÉRSÉGI TURIZMUSFEJLESZTÉS felhívásra „Múlt-jelen-jövő Dusnoki látogatóközpont kialakítása” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.1.3-21-BK1-2022-00007). A projekt keretében 181,89 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél egy turisztikai látogatóközpont létesítése.

2025. 01. 07.

[ Dusnok ]

Baja

2025. 01. 03.

Kutyasorsok - VIDEÓ

A Baján működő Jeromos Egyesület talán csak egy a sok közül, de a tagok elhivatottsága, alázata példaértékű.

2025. 01. 03.

[ Baja ]

Harta

2025. 01. 02.

Csapadékvíz-gazdálkodás Hartán - projektzárás

Harta Nagyközség Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK elnevezésű felhívásra „Csapadékvíz-gazdálkodás Hartán” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00020). A projekt keretében 56,50 millió forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból többek között a már meglévő csapadékvíz hálózat fejlesztése valósult meg.

2025. 01. 02.

[ Harta ]

Design by WEBORIGO