„A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok” elnevezésű TOP forrásból, Kalocsa Önkormányzatának megbízásából a Szociális Központ augusztus 22-én sajtótájékoztatóval egybekötött lakossági fórumot tartott a roma közösségi házban. Az eseményen dr. Filvig Géza polgármester, Pécsi Vivien, a szociális bizottság elnöke és Rumi László, a projekt szakmai vezetője is megjelent. A programot követően a Szociális Központ munkatársai egészségügyi szűrést és oktatást tartottak a Malomszögi utcában.
Dr. Filvig Géza polgármester beszámolt arról, hogy a város: „A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat koordinálásában lévő Területi Operatív Program (TOP)pályázaton a város 250 millió forintot nyert a Szőlők köze városrészben, részben a Malomszögi utcában lévő utak és önkormányzati bérlakások felújításra, illetve a roma emberek integrációját elősegítő programokra. Kalocsa Város Önkormányzata számára fontos, hogy az úgynevezett szegregált területen élők közül is minél több ember vállaljon szerepet a város és környékének munkaerőpiacán.” – mondta a polgármester.
Hozzátette: „Feltétlenül meg kell említenem Sztojka István nevét, akivel évek óta szoros együttműködésben dolgozunk azon, hogy minél élhetőbb városrészen élhessen a roma lakosság is. A mostani lakossági fórumot is azért szerveztük, hogy minél több problémára találhassunk megoldást. Ám ahhoz, hogy ezek végére pont kerüljön, meg kell ismerni, ki kell kérni a roma és természetesen nem roma, de a szegregált, elmaradottabb városrészben élők véleményét”– magyarázta a polgármester, aki kérdésre válaszolva felsorolta, hogy a jelenlegi lakossági fórumot, egészen a pályázat zárásáig továbbiak követiek. Mint elhangzott, legközelebb 2022. szeptember 16 - án, október 14-én, majd jövő év február 3-án lesz a mostanihoz hasonló fórum, amelyen a rehabilitációval érintett területen élők szabadon elmondhatják véleményüket, ötleteiket, javaslataikat.
Pécsi Vivein, a szociális bizottság elnöke kifejtette: „A szegregált területeken élők életminőségének javítása elsősorban a Szőlők köze városrészben valósul meg, hiszen ez a településrész a pályázati szempontok mellett az objektív mérőszámok alapján is szociálisan veszélyeztetett terület. A pályázat komplexitására jellemző, hogy nem egy-egy célcsoportot, hanem a legtöbb program az érintett területen élő lakosság teljes korfáját érinti. A cél nem kevesebb, mint a leszakadó és leszakadással veszélyeztetett területeken élők közösségi és egyéni szintű társadalmi integrációja. Ezzel együtt kiemelt feladat, hogy a hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javuljanak, számukra elérhetővé váljanak a foglalkoztatást, társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, oktatást, iskolai felzárkózást, családsegítést, gyermekjóléti szolgáltatást, életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok”– hangsúlyozta a képviselő.
Rumi László annak a véleményének adott hangot: „A célok között a folyamatos szociális munka megteremtése, a pénzügyi, családszervezési és életvezetési tanácsadás,a problémák feltérképezése, valamint egyéni fejlesztési tervek készítése, megvalósítása és azok folyamatos felülvizsgálata szerepel. A foglalkoztatás elősegítése, a munkaerő-piaci beilleszkedést segítő programok, önálló jövedelemszerzésre való képesség kialakítása, fejlesztése, foglalkoztatók felkészítését célzó programok megvalósítása, az előítéletek csökkentése és a célcsoport munkaerőpiaci elhelyezkedésének segítése szintén kiemelt feladat.” – fogalmazott a szakmai vezető, hozzátéve:
„Emellett törekszünk a kora-gyermekkori, gyermekkori és formális oktatáson kívüli fejlesztésre és az oktatás fejlesztésére; családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatás kiterjesztésére, bővítésére, továbbá a kötelező önkormányzati feladatellátáson túli szociális, gyermekjóléti szolgáltatások kialakítására, a gyerekek iskolai felzárkózását segítő kiegészítő oktatási és készségfejlesztési programok sikerére. Mindezek megvalósítását segíti az utcabizalmi foglalkoztatása, az egészségügyi programokhoz való hozzáférés biztosítása, és a preventív jellegű szolgáltatások. A projekt keretében várhatóan javul a hatósági szolgáltatásokhoz való hozzáférés (kormányablaki ügyintézés), javul az ügyintézés elősegítése (iratok beszerzésének segítése, tulajdonviszonyok tisztázása stb.), és mindezt jogi tanácsadás is kiegészíti. Természetesen fontos célkitűzés a bűnmegelőzés és közbiztonság erősítésével kapcsolatos képzési, szemléletformáló programok népszerűsítése is” – zárta gondolatait Rumi László, a projekt szakmai vezetője.
Császártöltés, Hajós, 1+
2025. 01. 17.
2025. 01. 17.
[ Császártöltés , Hajós , Nemesnádudvar ]
2025. 01. 13.
2025. 01. 13.
2025. 01. 09.
2025. 01. 09.
Apostag
2025. 01. 08.
2025. 01. 08.
[ Apostag ]
Dusnok
2025. 01. 07.
2025. 01. 07.
[ Dusnok ]
Baja
2025. 01. 03.
2025. 01. 03.
[ Baja ]