

A tavaszi fagyveszélyes hajnalok után már bátran kiültethetjük az érzékeny palántákat is. Rendszeres gondoskodással és néhány egyszerű fogás alkalmazásával szép, egészséges paradicsomunk lesz.
Sok hobbykertész panaszkodik, hogy hiába próbál meg minden évben paradicsomot ültetni a kertbe, valamilyen betegség mindig megtámadja a növényt, a levelek összepöndörödnek, sárgulnak, és a termés nem érik be rendesen. A paradicsom betegsége legtöbbször azért alakulhat ki, mert nem gondozzuk megfelelően a növényt, és nem a megfelelő környezeti igényt biztosítjuk a növény számára.
Íme, néhány hasznos tipp, hogy erős és egészséges paradicsomot tudjunk termeszteni a kiskertben.
A paradicsom ültetése és trágyázása
Ha nem megfelelően ültetjük el a paradicsomot és nem kap elég tápanyagot, könnyen megtámadják a kártevők a növényt. A paradicsom töveket kb. két méter távolságra ültessük el egymástól, hogy a levegő jól átjárja a töveket. Természetesen a köztes területet sem kell üresen hagyni, ide ültethetünk mustárt, lóbabot, körömvirágot, káposztát, zellert, metélőhagymát, bársonyvirágot.
Már az ültetésnél érdemes a talajba komposztot, vagy érlelt istállótrágyát keverni, de a terméskötés előtt is szükség lesz egy második fejtrágyázásra.
Milyen palántát vásároljunk, és hogy ültessük el?
A paradicsom minősége és terméshozama nagyban függ a vásárolt és elültetett palánta minőségétől. Csak olyan palántát vásároljunk, amely erős, sötétzöld levelekkel, hajtásokkal és már virággal is rendelkezik. Ha a megvásárolt palánta még túl kicsi, érdemes egy nagyobb méretű cserépbe átültetni elsőként, és csak május végén kiültetni a kertbe.
A paradicsom ültetése szintén fontos tényező a növény termesztése során, a palántát olyan mélyre kell ültetni, hogy az első virágzat kb. egy tenyérnyire legyen a föld felett.
Ha a palánta kissé felnyurgult ferdén érdemes elültetni a palántát, mert ekkor a növény oldalt fog gyökeret ereszteni és a csúcshajtások pár nap múlva felfelé törnek majd.
Az ültetés végén öntözzük be a palántákat, a legjobb, ha hígított csalán lével is megöntözzünk minden növényt.
Így védjük meg a paradicsomot
A paradicsom tövek közé ültess körömvirágot, vagy bársonyvirágot, mert ezek a növények elűzik a kártevőket.
Szükséges metszeni a paradicsomot?
Nem a paradicsomot nem kell metszeni, hiszen minden hajtáson újabb és újabb paradicsomok fejlődnek majd, a kertészek azért metszik egy idő után a paradicsomot, mert így a meglevő termés gyorsabban beérik.
Viszont a hónaljhajtásokat okvetlenül ki kell törni, mert ezek gyengítik a növényt, és energiát vesznek el a már fejlődésben levő terméstől.
Az ültetés helyét évről-évre változtassuk
Ahhoz, hogy a paradicsomot ne támadja meg kártevő vagy betegség, érdemes évről évre más helyre ültetni, ezt hívják úgy, hogy vetésforgó. Tehát, ha van rá lehetőség, kétévente ültessük más helyre a paradicsomot, ahol éri elég napsütés, és jó minőségű tápanyagban gazdag talajt tudunk biztosítani számára.
Forrás: www.kertvarazsmagazin.hu
Képek: www.pixabay.com
2025. 04. 24.
2025. 04. 24.
Baja
2025. 04. 24.
2025. 04. 24.
[ Baja ]
2025. 04. 24.
2025. 04. 24.
2025. 04. 23.
2025. 04. 23.
Kecskemét
2025. 04. 23.
2025. 04. 23.
[ Kecskemét ]
Csólyospálos
2025. 04. 22.
2025. 04. 22.
[ Csólyospálos ]