Stratégiai jelentőségű az alkalmazkodás

zöld Bács-Kiskun két folyó közt

A Homokhátság elsivatagosodása és vízpótlásának lehetősége évti­zedek óta foglalkoztatja a szak­embereket. A felszíni vizek és a földalatti vízkészletek pótlása több évtizedet felölelő feladat, amely az elkövetkező időszakban a mező­gazdaságot is az alkalmazkodásra készteti. A Duna-Tisza-közének régi vizes területeinek tudatos, művelhető területté alakítása, csatornázása és a klímaváltozás együttes hatása generációkon át befolyással lesz az itt élőkre.

 

A krónikus vízhiány nem csak a mezőgazdasági termelésre van hatással, de a dominó elv alapján számos terület, a szolgáltatások, a turizmus, a globális gazdaság, az élővilág is megsínyli a víz hiányát. Okait szinte már kívülről fújjuk, a klímaváltozás egyre erősödő ha­tásainak, másrészt az emberi te­vékenységek vízgazdálkodásban okozott változásainak következ­tében alakult ki az aszály Európa szerte. 

 

Hazánkban a legérzékenyebb terület éppen a miénk, a Duna-Ti­sza ölelésében. A 20. század elején a Duna-Tisza közén még mintegy 600 természetes tó volt, amelyek­nek mára csupán a nevük emlé­keztet a hajdani vadvízi országra és élővilágára. A Homokhátság vízhi­ányos ökológiai állapotának javí­tása közel 12 ezer km2 területet, 4 vármegyét, 17 kistérséget, 171 ön­kormányzatot érint, négy vízügyi igazgatósági területre vonatkozó­an. A komplex vízpótlási terv pe­dig közel egymillió magyarországi állampolgár életére lesz hatással. 

 

A vízpótlási rendszer a Duna vízkészletét használva, jellemzően nyomóvezetékeken juttatná el a szükséges vízmennyiséget a vízhi­ányos területekre. Nagy előrelépés, hogy a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította a Homokhát­ság vízutánpótlását, és 2023-ban befejeződött a vízjogi létesítési engedélyes tervek készítése, a be­ruházás rendelkezik a szükséges környezetvédelmi engedélyekkel és részterületenként elkészültek a megvalósíthatósági tanulmányok is. Miután a beruházást közel 1700 milliárd forintra becsülik, szaka­szosan tervezik a megvalósítást. Ebben jó hír számunkra, hogy el­sők között szerepelnek a várme­gyénket érintő vízhiányos terüle­tek. 

 

A klímaváltozás és az évtizedek alatt regenerálódó vízkészletek miatt, stratégiai jelentőségű, hogy a mezőgazdaság, és az itt élők is alakmazkodjanak a várhatóan hosszú évtizedekig fennálló viszo­nyokhoz. 

 

 

Az alkalmazkodást, a klíma vé­delmet is segítik a vármegyei önkor­mányzat Klímakódexei, amelyek az intézményeket, a vállalkozásokat és a lakosságot is felvértezik hasznos tudással.

További híreink

2025. 01. 13.

Szóljon bele és nyerjen! Kérdőív a helyi termékekről

Amikor helyi terméket választunk, támogatjuk a környezetvédelmet, csökkentjük az ökológiai lábnyomot, és hozzájárulunk a közösség fejlődéséhez. A sikeres Bács-Kiskun vármegyei márkaépítéshez azonban fontos az Ön véleménye! A kérdőív kitöltésével ráadásul értékes ajándékot is nyerhet.  

2025. 01. 13.

2025. 01. 09.

2,5 milliárd forint: ezek a települések nyertek támogatást Bács-Kiskunban

Baja útfejlesztésre, további 14 település pedig lakosságot célzó programokra nyert pályázati forrást a TOP Plusz keretből. Mutatjuk a részleteket. 

2025. 01. 09.

Apostag

2025. 01. 08.

Apostag csapadékvíz gazdálkodásának és közterületeinek fejlesztése - projektindítás

Apostag Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK elnevezésű felhívásra „Apostag csapadékvíz gazdálkodásának és közterületeinek fejlesztése” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00027). A projekt keretében 92,50 millió forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél a település közterületeinek fejlesztése.

2025. 01. 08.

[ Apostag ]

Dusnok

2025. 01. 07.

Múlt-jelen-jövő Dusnoki látogatóközpont kialakítása

Dusnok Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.1.3-21 HELYI ÉS TÉRSÉGI TURIZMUSFEJLESZTÉS felhívásra „Múlt-jelen-jövő Dusnoki látogatóközpont kialakítása” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.1.3-21-BK1-2022-00007). A projekt keretében 181,89 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél egy turisztikai látogatóközpont létesítése.

2025. 01. 07.

[ Dusnok ]

Baja

2025. 01. 03.

Kutyasorsok - VIDEÓ

A Baján működő Jeromos Egyesület talán csak egy a sok közül, de a tagok elhivatottsága, alázata példaértékű.

2025. 01. 03.

[ Baja ]

Harta

2025. 01. 02.

Csapadékvíz-gazdálkodás Hartán - projektzárás

Harta Nagyközség Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK elnevezésű felhívásra „Csapadékvíz-gazdálkodás Hartán” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00020). A projekt keretében 56,50 millió forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból többek között a már meglévő csapadékvíz hálózat fejlesztése valósult meg.

2025. 01. 02.

[ Harta ]

Design by WEBORIGO