TOP-összefoglaló: így fejlődik Bács-Kiskun

TOP-fejlesztések

Év végével zárul a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program. A TOP rövidítéssel jelölt pályázatok hét év alatt mintegy 100 milliárd forintnyi fejlesztést eredményeztek Bács-Kiskun települései számára.

A hivatalosan 2014-ben indult és 2021-ig tartó, a gyakorlatban 2017-ben kezdődött és idén záruló Terület- és Településfejlesztési Operatív Program révén Bács-Kiskun vármegye mind a 119 településén valósult meg fejlesztés (összesen csaknem 800 projekt), döntő többségük Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának menedzselésével. A vármegyék összevetésében nálunk hívták le a legnagyobb arányban a rendelkezésre álló összeget, ami a hét év alatt összesen 100 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást jelentett. A programon belül különböző területekre lehetett vissza nem térítendő támogatást igényelni. Ilyen volt többek között a turizmus, a közlekedés fejlesztése, az ipari parkokkal kapcsolatos beruházások, az energetikai projektek, továbbá környezetvédelmi és településfejlesztési célok is megvalósultak, egészségügyi intézmények, óvodák, bölcsődék épültek és újultak meg, sőt jutott pénz a helyi közösségeket erősítő programokra is. Érdemes röviden áttekinteni az elmúlt hét év eredményeit – a teljesség igénye nélkül. Több mint 6,5 milliárd forint jutott a fenntartható turizmus fejlesztésére: ezen belül kerékpárút-építésre, fürdőhelyek fejlesztésére, új turisztikai attrakciók létesítésére, valamint a meglévők felújítására. Ezek közül a legnagyobb a bugaci Aranymonostor, de épült Hajóson borturisztikai látogatóközpont, Felsőszentivánon működő szélmalom, Szankon Kiskun Emlékhely, Tőserdőn ökoturisztikai központ, és a sort még lehetne folytatni. Több mint 10 milliárd forintból valósult meg csaknem 40 iparterületi beruházás többek között Bácsalmáson, Mélykúton, Kalocsán. Helyi gazdaságfejlesztési projektekre is több száz millió forint jutott, például a piac fejlesztésére Dusnokon, Helvécián, Ladánybenén; vagy agrárlogisztikai központ létrehozására Jánoshalmán és Szankon. Ezentúl vállalkozóvá válási támogatás, bértámogatás is segítette a foglalkoztatás és a gazdaság fejlődését. A családok számára nagy segítséget jelentett, hogy több mint félszáz bölcsőde épült (például Akasztón, Ballószögön, Bátyán),
és számos óvodát felújítottak (például Balotaszálláson, Érsekhalmán, Géderlakon és Öregcsertőn) az elmúlt években, mint ahogy egészségügyi és szociális intézmények sora is megújulhatott. Több mint 8 milliárd forint jutott városi terek fejlesztésére – többek között Kiskunmajsán és Kiskunfélegyházán –, de kifejezetten sok település élt azzal a lehetőséggel, hogy a csapadékvíz- elvezető rendszerek kiépítésére, bővítésére is lehetett pályázni (csaknem 90 ilyen beruházás valósult meg). Az önkormányzatok a közlekedés fejlesztésére is több milliárd forintot költhettek, így épültek és újultak meg kerékpárutak, buszmegállók, járdák, helyi utak. Fontos szempont volt az energiahatékonyság növelése: 40 önkormányzat végzett épületein ilyen jellegű korszerűsítést. Az épített örökségbe való befektetés mellett a projektek egy része a közösségépítést, illetve a helyi és a vármegyei identitás erősítését szolgálta. Így született meg például a Meseföld című – nem csak gyermekeknek szóló – mesekönyv, a Kecskeméti Rajzfilmstúdió gondozásában megalkotott Gólyacsősz című animációs film, de a Mesebusz is éveken át járta a vármegyét.  Bár a TOP lezárul, idén elindult a TOP Plusz program, amelyben – hasonló elvek mentén – 2029-ig több mint 100 milliárd forintnyi fejlesztési támogatás érkezik Bács Kiskunba, lehetőséget biztosítva ezzel településeink szépülésére.

További híreink

Császártöltés, Hajós, 1+

2025. 02. 21.

Újabb turisztikai beruházások Bács-Kiskunban - itt a lista

Bács-Kiskun Vármegye újabb jelentős fejlesztési forrásokhoz jutott, hiszen összesen több mint 1,2 milliárd forint támogatás érkezik a térség turizmusának erősítésére TOP Plusz forrásból. A beruházások három fő területre összpontosítanak: a kerékpáros turizmus fejlesztésére, a bor- és gasztroturizmus erősítésére, valamint az ökoturisztikai kínálat bővítésére. 

2025. 02. 21.

[ Császártöltés , Hajós , Soltvadkert ]

2025. 02. 21.

Több mint 2 milliárd forintnyi humán fejlesztés Bács-Kiskunban

Bács-Kiskun vármegyébe összesen 2,05 milliárd forint érkezik humán fejlesztésekre TOP Plusz forrásból. A projektek célja a helyi közösségek erősítése, a szociális szolgáltatások bővítése, az oktatás és egészségügy fejlesztése, valamint a hátrányos helyzetű csoportok támogatása. 

2025. 02. 21.

Vaskút

2025. 02. 19.

Közösségi ház felújítása és sportöltöző építése Vaskúton - projektindítás

Vaskút Nagyközségi Önkormányzat pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK felhívásra „Közösségi ház felújítása és sportöltöző építése Vaskúton” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00034). A projekt keretében 229,60 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél a település közösségi épületeinek megújítása.

2025. 02. 19.

[ Vaskút ]

Hajós

2025. 02. 19.

Összhangban a természettel

A hajósi család generációk óta foglalkozik erdőgazdálkodással. A tájhasználat nem egyenlő a kihasználással, sőt. VIDEÓ

2025. 02. 19.

[ Hajós ]

Szabadszállás

2025. 02. 19.

József Attila 120 - A költő szabadszállási kötődése

Két költő városa. Alig fejeződtek be a Petőfi200 rendezvényei Szabadszálláson, a város idén egy másik, hozzá sok szállal kötődő poéta, az idén 120 éve született József Attila emléke előtt tiszteleg. VIDEÓ

2025. 02. 19.

[ Szabadszállás ]

2025. 02. 18.

Új értékekkel bővült a Bács-Kiskun Vármegyei Értéktár

Hétfőn tartotta idei első ülését a Bács-Kiskun Vármegyei Értéktár Bizottság a kecskeméti Megyeházán.  

2025. 02. 18.

Design by WEBORIGO