Dunavecsei Református Templom

A dunavecsei reformátusok első temploma a helyi római katolikus kőtemplom volt, amit azért vettek használatba, mert a reformáció korában a település teljes lakossága áttért a református hitre. 

Dunavecsei Református Templom

A dunavecsei reformátusok első temploma a helyi római katolikus kőtemplom volt, amit azért vettek használatba, mert a reformáció korában a település teljes lakossága áttért a református hitre. 

Ezt a templomot a törökök 1639-ben lebontották és köveit elhordták a csákvári vár megerősítésére.

A gyülekezet második temploma 1640-ben épült és 104 esztendeig szolgált istentiszteleti helyül. Ám ez is kicsinek bizonyult, ezért újat kellett tervezni. A jelenlegi templom alapkövét 1743-ban ünnepélyes keretek között helyezték el, majd két évre rá, 1745. április 7-én a nagy haranggal együtt fel is szentelhették. A templomot 1808-ban északi és déli hajóval bővítették ki, 1810. június 17-én szentelték fel. A román stílusú tornyot az 1830-as években építették újjá Hild József tervei alapján, melyről az arra utazó Klobusiczky Péter kalocsai érsek úgy nyilatkozott, hogy ilyen szép tornyot csak Rómában látott. Orgonával 1858-ban, toronyórával 1890-ben gazdagodott az épület.

A harangokat 1916. szeptember 20-án elvitték a háborúba, hogy ágyút öntsenek belőlük. Ezek helyett 1921-ben két új harangot vett a gyülekezet, majd a második világháború után lecserélték őket – jelenleg is ezek szólnak az első, 1744-ben készített nagyharang társaságában. Kívül-belül folyamatosan karbantartják az épületet, 2001-ben az orgonát restaurálták, 2006-ban lecserélték a toronyórát, 2011-ben külső felújítást végeztek. A műemlékké nyilvánított templom falán két emléktábla is őrzi nagy árvizek vízszintjének magasságát.

Kapcsolat

6087 Dunavecse Zrínyi 8.

Több Kevesebb chevron down

Kapcsolódó értékeink

chevron left
event card

Zsigóné Kati népi iparművész alkotói munkássága

arrow
Zsigóné Kati népi iparművész, tojásfestő művész Kecskeméten született, ahol a mai napig él és munkálkodik. Számára az igazi boldogságot az alkotás öröme, a hagyományok ápolása és a tanítás jelenti. 

Kecskemét

event card

Zsidó temető

arrow
A zsidók jelenléte Tasson a XVI. századig vezethető vissza. A környék legrégebbi hitközsége volt a tassi, utolsó zsinagógájuk 1834-ben épült.

Tass

event card

Volt Latinovits Endre Kúria

arrow
A kastélyt Latinovits Miklós építette 1800-ban, majd a későbbiekben Latinovits Pál, majd Latinovits Endre tulajdonába került. Érdekessége, hogy alatta nagy kiterjedésű pincerendszer található. 

Bácsborsód

event card

Vargáné Bodor Judit paszománykészítő tevékenysége

arrow
Vargáné Bodor Judit munkásságával egy régi mesterséget keltett életre Lakiteleken. Paszománykészítő tevékenysége igen ritka, kevesen vannak hazánkban, akik ezzel a szakmával foglalatoskodnak. 

Lakitelek

event card

Vadkerti-tó

arrow
A mintegy 75 hektár nagyságú, vízcsepp alakú tó északnyugaton elkeskenyedik, a déli részen pedig kiszélesedik, a tó fenekét laza és finom szemcsés iszap borítja. Vizének kémiai összetétele jótékony hatással van a reumatikus bántalmak enyhítésére. 

Soltvadkert

event card

Uszódi táncok – Uszódi Gubbantós

arrow
Uszód községben nagy múltra tekint vissza a hagyományőrzés, melyről kevés írásos dokumentum maradt fenn, de a régi nóták és tánclépések nemzedékről nemzedékre szállnak.

Uszód

event card

Uszódi népviselet

arrow
A múlt században Uszódon a népviselet nagy divatnak örvendett. Napjainkban már inkább csak az idősebb korosztályra jellemző, hogy hordja a régmúlt hagyományait idéző ruhákat. 

Uszód

event card

Uszódi kézi hímzés

arrow
Az uszódi kézi hímzés szín- és formavilága hasonlít ugyan a kalocsai hímzéshez, mégis eltér attól. Ez adja egyediségét, amely kifejezetten a településre jellemző.

Uszód

chevron right

Hírek

chevron left
chevron right
Design by WEBORIGO