Gátéri Fehér-tó
Az országos jelentőségű, védett szikes tó 667 hektáros területéből 420 hektár tartozik Gátér közigazgatási területéhez. Része a Natura 2000 hálózatnak.
Az országos jelentőségű, védett szikes tó 667 hektáros területéből 420 hektár tartozik Gátér közigazgatási területéhez. Része a Natura 2000 hálózatnak.
Eredetileg fehér vizű szikes tó volt, amelyet a XX. században a vízrendezések, a mezőgazdálkodás alaposan átalakított. A gyakori magas víz és kiszáradás sajátságos élőhelyet hozott létre, ám ez a legsérülékenyebbek közé tartozik.
A gátéri Fehér-tó (más alföldi szikes tavakhoz hasonlóan) fontos szerepet tölt be a madárvonulásban, tömegekben pihennek itt nagy lilik, nyári ludak, tőkés récék. Fészkelésben is fontos élőhely. A területen az elmúlt 10 évben legalább 170 madárfaj fordult elő. Egyéb védett állatfajok is találhatók, például vidra, mocsári teknős, vízisikló, dunai és pettyes gőte, béka fajok, réti csík. A tarka sáfrány, a mocsári kosbor, az agárkosbor, az őszi füzértekercs, a poloskaszagú kosbor, az erdélyi útifű pedig a védett növényfajok közé tartozik. A gátéri Fehér-tó kezelésénél a természetesség a fő cél. Erre a legalkalmasabb a legeltetés, kismértékben a kaszálás. Mindkettőt nagyban befolyásolja az „évjárat”: az aszály, avagy a víz.
A különleges értékeket hordozó szikes tó gyerekek és felnőttek számára egyaránt a természet szépségeinek, értékeinek közvetlen megfigyelésére is lehetőséget ad, akár egy gyalogtúrával egybekötött madárles során. A korábbi ornitológiai tábor sikerén felbuzdulva a jövőben természetvédelmi nyári táborokat szerveznek. Kialakítanak egy erdei iskolát is, a gátéri tó a területén lévő tanösvénnyel pedig bekapcsolhatóvá válik a megye turisztikai útvonalába.