Gyöngyösi Mátyás Helytörténeti Gyűjtemény
A korabeli tulajdoni lap szerint a Malom dűlőben e háznak, a mai Dózsa György utca 22. számúnak a telkét még szántóként 1899. december 23-án Majsa községtől Buki József vásárolta 200 koronáért.
A korabeli tulajdoni lap szerint a Malom dűlőben e háznak, a mai Dózsa György utca 22. számúnak a telkét még szántóként 1899. december 23-án Majsa községtől Buki József vásárolta 200 koronáért.
A telket 1905-ben megvette tőle özv. Csontos Imréné Törteli Rozália. Halála után, leánya Csontos Rozália örökölte édesanyjától. Csontos Rozália idős Gyöngyösi Mátyás felesége volt, így a telek meglevő tanyájuk mellé 1909. április 17-én a Gyöngyösi család birtokába kerül. A lakóház az első világháború idején, 1916-18 táján épült, melyet a szülők halála után legidősebb fiuk, Gyöngyösi Lőrinc és felesége örökölt meg 1951-ben. Lőrinc egy év múlva elhunyt, a házat kártérítés nélkül állami tulajdonba vették. A család hasonló okból 1955-ben tanyáját is elveszítette. Az épület a magyar államtól 1993-ban került a kunszállási önkormányzat tulajdonába. Az évtizedek során különböző célokra használták, volt benne pártház, az iskola tanári szobája, elhelyeztek itt óvodai csoportot és községi könyvtárat is. Amikor a könyvtár új helyére költözött, felvetődött, hogy a honvédségi raktárépületből ide kellene áttelepíteni a falumúzeumot. A valamikori kétszobás Gyöngyösi-ház azóta megújulva, kissé átalakulva várja a látogatókat. Külső és belső sajátos jegyeivel – például nyitott tornáccal, tagolt oromzattal, faragott kapuval – egy XIX. század eleji módos falusi családi porta emlékét őrzi. A ház állandó helytörténeti- és néprajzi gyűjteménynek ad otthont. Mint ahogyan az épületben harmonikusan olvadnak egybe a régi és új elemek, úgy remélhetőleg az itt bemutatott tárgyak, tárgyi emlékek is hozzájárulnak gyermek és felnőtt számára a múlt teljesebb megismeréséhez. A múzeum parkjában székelykapu és „kunbaba” kőszobor áll.