Tassi Református Egyházközség Temploma és kertje
Az eklektikus, klasszicista stílusjegyekkel rendelkező Istenháza már a harmadik református templom Tasson. 1886 és 1888 között épült, győri zsinagógát is tervező Benkó Károly építész tervei szerint.
Az eklektikus, klasszicista stílusjegyekkel rendelkező Istenháza már a harmadik református templom Tasson. 1886 és 1888 között épült, győri zsinagógát is tervező Benkó Károly építész tervei szerint.
Az elegánsan karcsú, impozáns megjelenésű templom külsején harmonikus részletek, belső terében egyéni megoldások figyelhetőek meg.
A templom földszinti alapterülete 537 négyzetméter. Az állóhelyek száma 200, az ülőhelyeké 800. Íves boltozatú szószéke igen magasan áll. A karzattal egyvonalban tölgyfa balusztrádok (könyökmagasságig érő korlát) láthatók. Az Úr asztala is balusztrádokkal körülkerített. A templomnak a fa textúrája melegséget kölcsönöz. A Mózes-pad zárt, az ülő alkalmatosságon vendégek, legátusok, magasabb rangú vendégek foglalhatnak helyet. A szószék felfelé hívja a tekintetet, így fokozódik a magasba kitáguló liturgikus tér hatása. A klasszikus diadalívre emlékeztető szószéképítmény (alsó részében a Mózes-paddal) egészen egyedi megoldás. A korábbi templom úrasztalának márványlapja egy tűzvészben kettérepedt. Ma az új Úrasztalába beépítve látható.
Országh Sándor készítette a templom orgonáját, amely 1888-ban épült, és ma is működőképes. Az elmúlt években számos koncertet rendeztek itt.
A torony 57 méter magas, a csúcsán csillagos buzogány és kakas látható, mindkét jelkép a reformátusok jelképe. A torony alatti előtérben a korábban a templomtoronyban lévő, felújított, működőképes óraszerkezetet állították fel.
A templom kertjében két emlékmű található. Egyik a két világháború áldozatainak, másik a magyar szabadságharcoknak állít emléket. Az építtetők, az építők, és az akkori presbiterek neveit két márvány emléktábla örökíti meg, két másik emléktáblán – a Tassi Helytörténeti Egyesület jóvoltából – a Tasson 1626-óta szolgálatot teljesített, ismert református lelkészeknek állít emléket az utókor, nevük felsorolásával.