A felzárkózás-politikai együttműködések támogatása a helyi esélyegyenlőségi programokhoz kapcsolódóan Bács-Kiskun megyében
Projektazonosító:
EFOP-1.6.3-17-2017-00002Kedvezményezett:
Bács-Kiskun Vármegyei ÖnkormányzatTelepülés:
Forrás:
ESZAProgram:
EFOPTámogatási arány:
100%Támogatási összeg:
64 999 988 FtMegvalósítás kezdete és vége:
2018. 01. 01. - 2020. 12. 31.Státusz:
LezártProjekt célja:
A projekt alapvető célja a megyei szintű koordinációs és konzultációs rendszer kialakítása annak érdekében, hogy a megyei együttműködések kialakuljanak, rendszeressé váljanak és esélyteremtő módón hassanak vissza az egyes települések lakosságának életére, növelve a szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférést.
A projekt tartalmi elemei:
- Felzárkózás politikában érintett szervezetek – létrehozzuk a Bács-Kiskun Megyei Felzárkózási Fórumot, melynek célja a különböző felzárkózás politikában érintett szervezetek (helyi és nemzetiségi önkormányzatok, hátrányos helyzetűekkel foglalkozó civil szervezetek, egyházak, közszolgáltató intézmények: oktatás, egységügy, szociális terület, rendvédelem, család- és gyermekjólét) munkájának összehangolása, az esetleges szolgáltatáshiányok megszűntetése együttműködések generálásával.
- A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat munkatársai – érzékenyítő program a kollégáknak a mélyszegénységben élők iránt. Vezetett Szociopoly játék, amelyet egy magyar szociológus talált ki, továbbá mélyszegénységben élő családok látogatása, amely során adományokat is viszünk nekik.
- A megyében élő, hátrányos helyzetű, tanyai lakosság – mozgó szolgáltatásként 7 járásban (Kunszentmiklósi, Tiszakécskei, Kiskunfélegyházi, Kiskőrösi, Kalocsai, Kiskunhalasi, és a Kiskunmajsai) bűnmegelőzési szakember, mentálhigiénés, szociális munkás ad életvezetési tanácsokat, továbbá orvos végez egészségügyi szűrővizsgálatokat (vérnyomás, vércukor, testzsír-százalék, koleszterin) és ad általános egységügyi tanácsokat 1 500 elszigetelten élő, tanyasi lakosnak 125 napon keresztül.
- A megyében élő iskolás korú gyermekek – vásárolunk 22 db Szociopoly játékot és kiválasztunk járásonként 2-2 db pedagógust pályázat útján, akik játékvezetői képzést kapnak, annak érdekében, hogy a megyében minél több fiatal válhasson szociálisan érzékeny felnőtté – részesülnek játékos formában szociális érzékenyítésben.
- Elkészül Bács-Kiskun megye szociális szolgáltatási út-térképe, melyből láthatóak lesznek a megye szolgáltatáshiányai, továbbá elkészítjük a Bács-Kiskun Megyei Felzárkózási Stratégiát és Tervet, valamint a Bács-Kiskun megyei Cigány Felzárkózási Programot..
A projekt várható eredménye:
1. Kialakul a megyei szintű felzárkózás-politikai koordinációs és konzultációs rendszer. A Bács-Kiskun Megyei Felzárkózási Fórum legfontosabb célja a Fórum alapvető tevékenységei mellett, hogy a megyében működő célcsoportban érintett szervezetek vezetői, szakemberek között segítsük olyan személyes kapcsolatok kialakulását, amelyek generálják a projekt időtartamán túli időszakban is a szervezetek közötti együttműködéseket. A Fórum tematikáját és témáit úgy alakítjuk ki, hogy az érintett szervezetek érdeklődését fenn tudjuk tartani, így a projekt zárását követően is elkötelezettek maradjanak a Fórum munkája mellett.
2. A Bács-Kiskun Megyei Felzárkózási Fórum közös munkájának köszönhetően felszínre kerülnek a megyében meglévő szolgáltatáshiányok és az új személyes kapcsolatoknak, valamint az erre való tudatosságnak köszönhetően a szolgáltatáshiányok leküzdhetővé válnak.
3. A megyei koordinációnak és kapcsolatrendszernek köszönhetően a megye felzárkózás-politikában érintett szereplői információhoz jutnak a megyében más szervezetek által megvalósított folyamatokról, melynek köszönhetően a hátrányos helyzetű célcsoportokat érintő beavatkozások megyei szinten összehangolttá válnak.
4. A Önkormányzat Hivatalának munkatársainak tartott érzékenyítő tevékenységnek köszönhetően munkatársaink elkötelezettebbé válnak a munkájuk során esélyteremtő- és felzárkózási folyamatok generálásában, hatékony megvalósításában.
5. A közösségi együttműködést erősítő programunknak köszönhetően a projektben érintett célcsoport az azonnali komplex tanácsadáson túl olyan információkhoz jutnak, melynek köszönhetően aktívabban igénybe tudják venni a szociális- és egészségügyi szolgáltató rendszer szolgáltatásait, amely által hosszú távon jobb életminőség elérésére van lehetőségük.