Borotai Általános Iskola Sportcsarnokának épületenergetikai korszerűsítse
Projektazonosító:
TOP_PLUSZ-2.1.1-21-BK1-2022-00031
Kedvezményezett:
Borota Községi Önkormányzat
Támogatási összeg:
187 500 000 Ft
Megvalósítás kezdete és vége:
2022. 09. 01. - 2025. 06. 30.
Önkormányzat tulajdonában és fenntartásában üzemeltetett sportcsarnok 1990-es évek közepén épült. Az épület energetikai mutatói miatt a fenntartás gazdaságtalan és nagyon drága. Fejlesztés keretében homlokzati hőszigetelést, nyílászárócserét és fűtéskorszerűsítést szeretnénk megvalósítani. Sportcsarnokban zajlik az általános iskolás diákok testnevelés órája, minden sportrendezvény, sportszakkörök, sportversenyek.
A Borotai Általános Iskola Sportcsarnokának épületenergetikai korszerűsítse épületenergetikai korszerűsítése során elkészült tervezett állapotra vonatkozó energetikai számításban a TNM rendeletben foglalt előírások szerinti megfeleléssel készült. Az épület jelen meglévő állapotában JJ „kiemelkedően rossz” kategóriába tartozik. Az ebbe a kategóriába tartozó ingatlanok súlyosan energiapazarlóak. Jelen állapotában az épület évente közel 75,24 CO2 tonnát bocsát ki. Az épület energetikai korszerűsítés tervezésében elsődlegesen az üvegházhatású gázok kibocsátását célozta meg. A következő energiahatékonysági fejlesztéseket célozza meg:
A Felhívás 2.1.2.1 1. pontjában foglalt „Épületek energiahatékonyság-központú fejlesztése külső határoló szerkezeteik korszerűsítése által”, a 2.1.2.1 2. pontjában foglalt „Fosszilis energiahordozó alapú hőtermelő berendezések korszerűsítése, cseréje, és/vagy a kapcsolódó fűtési és HMV rendszerek korszerűsítése”, a 2.1.2.1 4. pontjában foglalt „Maximum háztartási méretű kiserőmű (HMKE) fotovillamos rendszer kialakítása tevékenységeket tartalmazza.” 2.1.2.1 5. pontjában foglalt „Hőszivattyú rendszerek telepítése és hőközlő rendszerre kötése” tevékenységek
Az épület a tervezett energetikai fejlesztés hatására BB „közel nulla energiaigény” energetikai osztályba kerül. A közel nulla energiaigényű épületek követelményszintje az új épületek építésekor alkalmazandó előírás, amely több energetikai paraméterét is meghatározza az ingatlanoknak, ilyen a beépíthető nyílászárók minősége, a hőszigetelések mértéke és bizonyos megújuló energiaforrások kötelező alkalmazandósága. A Felhívásban DD Korszerűt megközelítő kategória elérése a kötelezően teljesítendő feltétele a pályázatnak viszont ezen túlmenően az épület ennél energiahatékonyabb osztályba kerül. A CO2 kibocsátása csupán 9,01 CO2 tonna évenkénti kibocsátásra csökken ezáltal a fejlesztés utáni állapotra az épület CO2 kibocsátása 1/10-ére csökken várhatóan. Az épület központi szerepet tölt be a település mindennapjain során. A tervezett fejlesztéssel az energia költségek, a fosszilis vásárolt villamos energia és a vásárolt földgáz költségek jelentős mértékben csökkennek. Megújuló energiaként napelemes rendszer telepítése tervezett, mely rendszer összesített névleges teljesítménye 22 kW, amelyből napelemes rendszer 6 kW, hőszivattyús rendszer 16 kW kapacitással.