Csapadékvíz-kezelő rendszer felújítása Csátalján

Projektazonosító:

TOP-2.1.3-16-BK1-2020-00019

Kedvezményezett:

Csátalja Község Önkormányzata

Település:

Csátalja

Forrás:

ERFA

Program:

TOP

Támogatási arány:

100%

Támogatási összeg:

50 000 000 Ft

Megvalósítás kezdete és vége:

2020. 04. 02. - 2021. 11. 30.

Státusz:

Lezárt

HÍREK

/2020.12.07/

Csátalja Község Önkormányzata pályázatott nyújtott be a TOP-2.1.3-16-BK1 Települési környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztése című felhívásra. Az 50 000 000 forintos, vissza nem térítendő Európai Uniós forrás keretében a település belterületén meglévő csapadékvíz hálózat egy része fog megújulni.

A projekt célja:  Csátalja község területén a meglévő csapadékvíz hálózat fejlesztése és annak hatékony településen kívülre vezetése.

A projekt tartalma:A fejlesztéssel érintett terület Csátalja település belterületének egy részét érinti. A fejlesztés a rendezési tervvel összhangban került megtervezésre, elsősorban falusias lakóövezet és úthálózat védelmére irányul. A fejlesztés azokon a területeken valósul meg, ahol a heves esőzések során keletkezett vizek leginkább veszélyeztetik az épített környezetet. A Petőfi utcában mindenképpen szükséges a zárt szakaszok tisztítása, a balesetveszélyes aknafedlapok és víznyelők cseréje. A zárt szakaszok tisztítása érinti a gerinccsatornákat, valamint a gerinccsatornába a víznyelők felől érkező bekötéseket. A csátaljai csapadékvíz-elvezető hálózat nem teszi lehetővé, hogy az öblözet vizét gravitációsan elvezessük, nem áll rendelkezésre megfelelő befogadó. A talaj a korábbi talajmechanikai fúrások alapján alkalmas a csapadékvíz szikkasztására, ezért a csapadékvíz helybentartására, annak talajba történő elszikkasztására törekszünk. A szikkasztó árkok kialakítása során a jelenleg meglévő földmedrű árkokat is felhasználjuk, de azon kívül új árkok építése is szükséges, mivel az árkok nem a csapadékvíz elvezetését szolgálják, hanem annak tározását az elszikkasztásig. A meglévő átereszek egy részét megszüntetjük, hogy a csapadékvíz lefolyva ne csak a legmélyebben fekvő árkot terhelje. A hasonló szinten lévő árkok közötti átereszek megmaradnak, segítve ezzel a csapadékvíz jobb elosztását az árkok között. Ennek elsősorban az öblözet nyugati részén van szerepe, ahol a 42-50 házszámok között nincs lehetőség árok kialakítására.

A projekt várható eredménye: A fejlesztés eredményeként a problémás (belvízvédelmi készültséggel, havaria helyzettel érintett) helyek megszűnnek, a csatornahálózat összefüggő hálózatot alkot és képes lesz a település egészének vízelvezetését ellátni.

/2021.07.19/

Jól haladnak a felújítási munkálatok: a Petőfi utcában a zárt szakaszok tisztítása elkezdődött, a balesetveszélyes aknafedlapok és víznyelők cseréje az új árkok építése is folyamatban van. 

/2021.11.30/

PROJEKTZÁRÁS

Csátalja Község Önkormányzata pályázatott nyújtott be a TOP-2.1.3-16 Települési környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztése című felhívásra. Az 50 000 000 forintos, vissza nem térítendő Európai Uniós forrás keretében a település belterületén meglévő csapadékvíz hálózat egy része újulhatott meg.

A projekt célja Csátalja község területén levő csapadékvíz hálózat fejlesztése és a csapadékvíz kezelése volt.

A fejlesztés a rendezési tervvel összhangban került megtervezésre, elsősorban falusias lakóövezet és úthálózat védelmére irányult. A fejlesztés azokon a területeken valósult meg, ahol a heves esőzések során keletkezett vizek leginkább veszélyeztették az épített környezetet. A fejlesztéssel a csapadékvíz helyben tartása, annak talajba történő elszikkasztása volt a cél.  

A Petőfi utcában mindenképpen szükséges volt a zárt szakaszok tisztítása, a balesetveszélyes aknafedlapok és víznyelők cseréje. A szikkasztó árkok kialakítása során a jelenleg meglévő földmedrű árkokat is felhasználták, de azon kívül új árkok építése is szükségessé vált, mivel az árkok nem a csapadékvíz elvezetését szolgálják, hanem annak tározását az elszikkasztásig. A meglévő átereszek egy részét megszüntették, hogy a csapadékvíz lefolyva ne csak a legmélyebben fekvő árkot terhelje. A hasonló szinten lévő árkok közötti átereszek megmaradtak, segítve ezzel a csapadékvíz jobb elosztását az árkok között.

A fejlesztés eredményeként a problémás, belvízvédelmi készültséggel érintett helyek megszűnnek, a csatornahálózat összefüggő hálózatot alkot és képes lesz a település egészének csapadékvíz kezelésére.

Filmajánló

chevron left
event card

Legújabb filmjeink

arrow
YouTube-csatornánk legújabb filmjei.

event card

Homokanimáció - sorozat

arrow
Lenyűgöző homokanimáció-sorozat, vármegyei történetekből. 

event card

Értéket adunk

arrow
Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának térségi értékeket bemutató karácsonyi kisfilmje.

event card

Bács-Kiskun vármegyei klímaprogram

arrow

event card

Bács-Kiskun, a mi megyénk

arrow
Egy megye, mely színültig van ízzel, látnivalóval, élménnyel, igazi különlegességekkel és páratlan életérzéssel. 

event card

Borba zárt napfény

arrow
A kisfilm a borok világába kalauzolja el a nézőit, a vármegyei borászatok bemutatásával.

event card

Meseföld - Csonka torony

arrow
Csengőd település keletkezésének legendája elevenedik meg a mesében.

event card

Meseföld - Gólyacsősz

arrow
Hogy kerül gólya Izsák város településének címerébe? A Gólyacsősz ezt meséli el.

event card

No sugar- A hegyek közt

arrow
Különleges dalhoz, különleges klip dukál. Vajon mit üzen Petőfi korunk emberének? Erre kereste a választ az erdélyi No Sugar zenekar, amikor megzenésítette Petőfi: A hegyek közt c. versét.

event card

Petőfi örök

arrow
200 éve született Petőfi Sándor,  s ezalatt a jó néhány esztendő alatt bizony elég sok minden megváltozott. 

chevron right
Design by WEBORIGO