Önkormányzati épület energetikai korszerűsítése
Projektazonosító:
TOP-3.2.1-16-BK1-2017-00021
Kedvezményezett:
Jakabszállás Község Önkormányzata
Támogatási összeg:
85 026 232 Ft
Megvalósítás kezdete és vége:
2018. 07. 01. - 2022. 01. 31.
A) Projekt célja:
A TOP-3.2. prioritás keretében megvalósuló fejlesztések elsődleges célja, hogy a megújuló energiaforrások alkalmazásán és az energiafelhasználás csökkentésén keresztül hozzájáruljanak az ország üvegház-hatású gáz kibocsátásának mérsékléséhez.
Az energiafelhasználás csökkenés primer energia megtakarítást eredményez.
A helyben előállított megújuló energia felhasználásának részaránya nő.
Cél az önkormányzati tulajdonú épületek energetikai felülvizsgálataira alapozott komplex felújítások megvalósítása az optimális költséghatékonyság elérése érdekében.
Kiemelt jelentőségűen azok a kisebb léptékű komplex térségi energetikai programok, amelyek a térségi energiapotenciál, különösen a megújuló energia-források belülről fakadó kiaknázására, az autonóm energiaellátás egyéni és közösségi szintű megvalósítására irányulnak.
A projekt tervezése során figyelembe vételre kerültek a horizontális alapelvek:
- a hosszú távú fenntarthatóság: erőforrás-hatékonyság, alacsony károsanyag-kibocsátás, környezetterhelés mérséklése, környezettudatosság, gazdaságos tervezés
- esélytudatosság, esélyegyenlőség, egyenlő esélyű hozzáférés.
Ezért további cél a projekt keretein belül a megújuló energiaforrások elérhetőbbé tétele, használatának ösztönzése, népszerűsítése.
B) A projekt szakmai-műszaki tartalma
A projekt célja a Polgármesteri Hivatal, az Óvoda, valamint az Általános Iskola épületeinek energetikai korszerűsítése, amely által az épület energiatakarékos és költséghatékony működtetése valósul meg. A projekt összetett projekt. A projekt szakmai-műszaki tartalma a választott önállóan támogatható tevékenységek: a Felhívás
3.1.1. a) külső határoló szerkezetek korszerűsítése;
A Polgármesteri Hivatal épülete földszintes, téglalap alaprajzú egy kis alapterületű toldahttps://eptk.fair.gov.hu/?p=vdwDléképülettel, két eltérő építési technológiával készült épületrész összeépítéséből áll. Az építés során az építési időszakra jellemző építési anyagokat és technológiákat alkalmazták. A falszerkezet: vegyes falazat hőszigetelés nélkül; nagyobb részén vert fal, nagyjából 20%-ban pedig poroton 36 falazat. A homlokzatot 16 cm kőzetgyapot hőszigeteléssel kívánjuk ellátni.
Az épület nyeregtetős, fagerendás padlásfödémmel hőszigetelés nélkül. A padlásfödémet 20 cm ásványgyapot hőszigeteléssel kívánjuk ellátni. Az épület nem rendelkezik pincével. A lábazat hőszigetelését 10 cm XPS hőszigeteléssel kívánjuk ellátni. Az épület külső nyílászárói még az eredeti fa hőszigeteletlen, kapcsolt gerébtokos nyílászárók. A meglévő korszerűtlen nyílászárókat korszerű nyílászárókra kívánjuk cserélni, az ablakokat Uw?1,15, még az ajtókat: Uw?1,45 W/m2*K határértékű nyílászárókra.
3.1.1. b) fosszilis energiahordozó alapú hőtermelő berendezések korszerűsítése, cseréje, és/vagy a kapcsolódó fűtési és HMV rendszerek korszerűsítése;
A Polgármesteri Hivatal jelenlegi fűtési és HMV rendszere: Az épület fűtését a kazánházban található 2 db Hőterm állandó hőmérsékletű gázkazán biztosítja kétkörös fűtési rendszeren keresztül, szabályozható fordulatszámú keringetőszivattyúval. Az épület hőleadói öntöttvas radiátorok kézi elzáróval. Az épület HMV igényét a fogyasztási helyeke elhelyezett tartályos vízmelegítő berendezések elégítik ki. Az energiahatékonysági fejlesztés keretében kondenzációs gázkazánt telepítünk, a hőleadókat kicseréljük, továbbá a szabályozhatóságot kiépítjük.
3.1.1. d) Maximum háztartási méretű kiserőmű (HMKE) fotovillamos rendszer kialakítása saját villamosenergia-igény kielégítése céljából;
A Polgármesteri Hivatal épületére megújuló energiaforrásként egy 8 kWp összteljesítményű napelemes rendszert kívánunk felszerelni az energiatakarékosság céljából.
Az Óvoda épületére megújuló energiaforrásként egy 8 kWp összteljesítményű napelemes rendszert kívánunk felszerelni az energiatakarékosság céljából. Az Óvoda épülete nyeregtetős.
Az Általános Iskola épületére megújuló energiaforrásként egy 30 kWp összteljesítményű napelemes rendszert kívánunk felszerelni az energiatakarékosság céljából. Az Általános Iskola épülete nyeregtetős.
A Felhívás 3.1.2.1. pontja alapján a Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek: a) Akadálymentesítés, c) Nyilvánosság biztosítása, d) Képzési anyag kidolgozása, képzés tartása. Az épületek szórt azbesztet nem tartalmaznak.
A projekt a Felhívás műszaki és szakmai elvárásainak és követelményeinek megfelel, az abban foglalt szempontok figyelembe vételével került megtervezésre. A projektben tervezett tevékenységek energetikai szakemberek mérésein és javaslatain alapulnak. A projektnek nincs klímakockázata és nincs negatív hatása a vizek állapotára. Az épületben nem támogatható funkció nem működik. A fejlesztést összefoglaló projekt terv és mellékletei csatolásra kerültek.