Páhi Tündérkert Óvoda és Konyha energetikai fejlesztése
Projektazonosító:
TOP-3.2.1-16-BK1-2017-00066
Kedvezményezett:
Páhi Község Önkormányzata
Támogatási összeg:
39 195 000 Ft
Megvalósítás kezdete és vége:
2018. 01. 01. - 2021. 04. 15.
Páhi a kiskunsági Homokhátság egyik települése, a megyeszékhely Kecskeméttől országúton mintegy 40 kilométerre délnyugati, Kiskőröstől 13 kilométerre északkeleti irányban helyezkedik el. Autóbuszjárattal könnyen megközelíthető. A pályázó Páhi Község Önkormányzata alapfeladatait a 2011. évi CLXXXIX. törvény határozza meg, amelynek 13. § alapján a települési önkormányzat feladata többek között a településfejlesztés, településüzemeltetés, valamint a helyi környezet- és természetvédelem is.
A projekt célja a Páhi Tündérkert Óvoda épületének energetikai korszerűsítése. Az épület Rákóczi úttal párhuzamos, „L” alakú, egymásra merőleges falakból álló épületrésze az 1960-as években épült, kisméretű tömör tégla és B-30-as falazóblokk elemekből, előregyártott vasbeton gerendás födémszerkezettel. A Béke tér felőli épületrész (ebédlő + előtér) az 1970-es évek végén bővítményként létesült, kisméretű tömör téglafalakkal, valamint szintén előregyártott vasbeton gerendás födémszerkezettel. Az Iroda + kazánház blokk a 2000-es évek elején épült - az ebédlő tömegéhez - Porotherm 38 falszerkezettel, valamint könnyűszerkezetes födém kialakítással. Az újszerű fedésű magastetős épület tetőfedésének cseréjére néhány évvel ezelőtt kerül sor.
Az épület jelenleg nem felel meg az energiatakarékosság feltételeinek: hőszigeteléssel nem rendelkezik, a fűtési rendszere és a nyílászárói elavultak, energiahatékonysági mutatói rosszak, az épület energetikai besorolása jelenleg korszerűtlen kategóriájú. Az épület fenntartása nagy energia-vesztességgel és magas költségekkel jár az önkormányzat számára. A tervezett fejlesztés során megvalósul az épület homlokzati és födémszigetelése, a nyílászáróinak cseréje, a fűtési rendszerének teljes korszerűsítése, valamint az épület projektarányos akadálymentesítése.
A fenti tevékenységek mellett sor kerül az alábbi járulékos tevékenységek elvégzésére is:
- Projekt előkészítés: projektterv készítés, műszaki előkészítés;
- Közbeszerzés lefolytatása;
- Műszaki ellenőrzés;
- Megvalósításhoz kapcsolódó mérnöki szolgáltatások: tanúsítás, rehabilitációs szakmérnöki szolgáltatás;
- Kötelező nyilvánossági feladatok;
- Kötelező képzési feladatok;
- Projektmenedzsment.
A tervezett beruházásnak nincs klímakockázata, nem engedélyköteles.
A projekt közvetlen célcsoportja az iskolát használó gyerekek, a szüleik, valamint az intézmény dolgozói, a közvetett célcsoport pedig a település teljes lakossága. Az energiahatékonysági korszerűsítés révén mérséklődnek az épület fenntartási költsége, valamint csökken a fajlagos energiafelhasználás, mely közvetve hozzájárul a fenntartható fejlődéshez és a felhívás célkitűzéseihez is.
A projekt fő eredményei:
• Üvegházhatást okozó gázok csökkentése: az üvegházhatású gázok becsült éves csökkenése: 26,13 t CO2/év;
• Energiahatékonyság: A középületek éves primerenergia-fogyasztásának csökkenése: 105 619,98 kWh/év;
• Energiahatékonysági fejlesztések által elért primer energia felhasználás csökkenés: 380,23 GJ/év.