Tőserdő turisztikai fejlesztése és Ökoturisztikai Központ megvalósítása
Projektazonosító:
TOP-1.2.1-16-BK1-2017-00008
Kedvezményezett:
Lakitelek Önkormányzat
Támogatási összeg:
156 500 000 Ft
Megvalósítás kezdete és vége:
2021. 04. 30. - 2023. 04. 30.
A projekt keretében a Tőserdő és a Tisza-holtág területén hajtunk végre fejlesztést, amelyek a jelenleg is jelentős turisztikai értéket képviselő területen elérhető szolgáltatások körét bővítik, ill. minőségét javítják. A fejlesztést az indokolja, hogy a területen meglévő létesítmények az egyre növekvő számú látogatók igényeit már nem tudják kielégíteni, ill. a Projektgazda fejlesztési elképzeléseihez (a természeti környezetben, kerékpáros turizmusban, ökoturizmusban rejlő potenciál kihasználása) nem képez megfelelő háttérinfrastruktúrát, az infrastrukturális elemek részben hiányoznak, részben pedig leromlott állagúak.
A projekt tevékenységeinek, tervezésekor olyan helyi adottságokat, fejlesztési lehetőségeket kerestünk, amelyek révén eddig hiányzó turisztikai kínálati elem valósul meg a térségben úgy, hogy egyúttal hozzájárulunk a térség, megye egységes/tematikus turisztikai arculatának erősítéséhez. Ilyen elvek mentén döntöttünk az Ökoturisztikai Központ kialakítása mellett.
Az Ökoturisztikai Központ azon túl, hogy rendezvényszervezési, kiállítótér funkcióval is rendelkezik (amely természeti, környezetvédelmi tematikájú programok helyszíne, a környék rendkívül gazdag természeti kincseit bemutató túrák kiindulópontja lehet, ill. ajándékboltként is működik), az utóbbi időben egyre népszerűbbé váló és sokakat aktív kikapcsolódásra bíró kerékpározás térségi csomópontja kíván lenni, egy kerékpáros pihenőhely (információs pont, szerviz, csomagmegőrző, kerékpár tároló, stb.) kialakításával. Ez utóbbi fejlesztést indokolja az a tény is, hogy a település kerékpárutak építésével bekapcsolódott, és a jövőben tervezett kerékpárút-hálózati fejlesztések révén még inkább aktív célpontja lesz a térségi kerékpáros turizmusnak.
A projekt megvalósításával egymásra épülő, egymást kiegészítő egységekből álló termékcsomag jön létre (kerékpáros turizmus, vízi turizmus, horgászturizmus, fürdőturizmus, programturizmus, ökoturizmus, stb.), amely a helyi adottságokat kihasználva a tartózkodási idő, vendégéjszakák, költések növeléséhez és a szezonalitás csökkentéséhez is hozzájárul (270 napos nyitva tartás). Mindehhez a helyi vállalkozások megfelelő szolgáltatási hátteret biztosítanak (szállás- és vendéglátóhelyek), a fejlesztés révén megnövekedett látogatószám pedig vélhetően náluk is bővítésekkel, munkahelyteremtéssel jár. Itt jegyezzük meg, hogy az attrakció (egész konkrétan a fejlesztéssel érintett terület) már jelenleg is számos vendéglátóhellyel (étterem, büfé) rendelkezik, ezért a projekt keretében új egység létrehozására nem kerül sor (bár a Központ kialakítása erre alkalmassá tenné).
Az Ökoturisztikai Központ kialakításán túl gondot szerettünk volna fordítania már meglévő kínálati elemek minőségének javítására, megújítására is. Azonban a pályázati forrás ezt a pályázat keretein belül nem teszi lehetővé.
A projekt eredményeinek népszerűsítéséről egyrészt a projekt tervezésébe és megvalósításába bevont turisztikai szakértő, másrészt egy jól átgondolt és felépített marketingstratégiára épülő kampánysorozat gondoskodik (amelynek szintén célja, hogy a térségi, megyei turisztikai kínálatba és arculatba illeszkedő terméket mutasson meg az érdeklődőknek).