Zsana története képekben

Vármegyénk értékei épülő Bács-Kiskun két folyó közt

Zsana helytörténetének bemutató, közel 900 fotót tartalmazó kötet bemutatójára került sor december második hetében a zsanai Ady Endre Művelődési Ház és Könyvtárban. Végső István történész írása, könyve a "Zsana története képekben" színes album most látott napvilágot.  

 

A Zsana története képekben című, igényesen kiállított, bőséges fotóanyagot felvonultató helytörténeti könyv példányainak egy része az érdeklődő zsanai polgárok birtokába kerülhetett egy könyvbemutató formájában. A rendezvényt Paplógó Irén,a zsanai Ady Endre Művelődési Ház és Könyvtár igazgatónője nyitotta meg, röviden elbeszélve a kötetbe szánt felvételek gyűjtési és válogatási folyamatát. Felvázolta a könyv tematikus koncepcióját, és legfőképpen háláját fejezte ki a zsanaiaknak, hogy együttes erőfeszítésük eredményeként végül megjelent a település helytörténetét legátfogóbban, illetve szinte a tegnapi napig bemutató kiadvány. 
Az igazgatónő beszéde után Végső István történész vetítéssel egybekötött előadása következett, amely a község keletkezés-történetétől kezdve Bacsó László zsanai gazdálkodó-parasztverselő életen át a jelenig mutatta be Zsana rövid, kivonatolt történetét. Ismerete elméletét Zsana nevének, eredetének megfejtése, eredete kapcsán. Zsana, Eresztő, Kőkút puszták története számos kérdést vet fel a mai napig is. Kunok, pásztorok, betyárok is lakták a vidéket. Rózsa Sándor állítólag gyakran látogatta a hamarosan 200 éves kőkúti csárdát.  Végső szólt az itt ténykedő boszorkányokról, javasasszonyokról is is. De kitért az 1944-es világháborús eseményekre, az 1952-es községgé szerveződésre, az 1979-es gázkitörésre, és a mai kor fejlesztéseire is.
A kiskunhalasi Gózon István Irodalmi Kör részéről Monda Margit egy Bacsó-verset mondott el. Visnyei Miklós, Zsana község polgármestere is elmondta köszöntő beszédét, tolmácsolva benne a kötet megjelenése miatt érzett örömét, s kifejezve azon reményét, hogy a zsanaiak is örömmel fogják majd azt forgatni és olvasni. 
Ezt követően a kötet szerkesztésében/megjelentetésében közreműködők részére a polgármester által ajándékok átadására került sor. 


Fotó: Pásztor Gergely, Végső István

 

További híreink

2024. 09. 20.

 Vizitúra a DVCS-n

Segítse munkánkat a kérdőív kitöltésével! Célunk, hogy a Duna-völgyi-főcsatorna bejárása még vonzóbb és biztonságosabb legyen a vízitúrázók számára.

2024. 09. 20.

2024. 09. 19.

Bács-Kiskun önkormányzata is a gáton

Bács-Kiskunban négy helyszínen zajlik önálló önkormányzati árvízi védekezés a kataszrófavédelem közreműködésével és több mint ezer önkéntes bevonásával. Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának félszáz munkatársa Baján, a Petőfi-szigeten vett részt a munkálatokban. 

2024. 09. 19.

Kecskemét

2024. 09. 18.

MEGHÍVÓ - Szobonya Zoltán Emléknap

Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata 2016 óta fejezi ki elismerését és megbecsülését a kommunista diktatúra 1945 és 1961 közötti időszaka áldozatainak és hőseinek, melynek jeléül alapította meg a dr. Szobonya Zoltán Emléknapot.

2024. 09. 18.

[ Kecskemét ]

2024. 09. 16.

Kirándulj Nálunk! - Kiemelt helyen a Sváb-sarok

Válogatás a vármegye színes látnivalóiból az online turisztikai magazinban. 

2024. 09. 16.

Bugac, Kalocsa, 1+

2024. 09. 13.

Itt a lista: ezek a fejlesztéseket kapnak TOP Plusz forrást

Újabb terület- és településfejlesztési támogatások érkeznek Bács-Kiskunba. Kiskőrös és Kalocsa fürdőfejlesztésre, Bugac ökoturisztikai látogatóközpont építésére kap forrást. A vármegye önkormányzatának projektje pedig a felzárkóztatást, az esélyegyenlőséget, a vármegyei identitás erősítését és a közösségépítést szolgálja. 

2024. 09. 13.

[ Bugac , Kalocsa , Kiskőrös ]

Kecskemét

2024. 09. 12.

Értéktár konferencia

Immáron 333 eleme van a vármegyei értéktárnak. Ma tizenkilenc szervezet, magánszemély vette át az erről szóló tanúsítványt a vármegyeházán. Lentebb olvashatnak mind a tizenkilenc új elemről részletesen

2024. 09. 12.

[ Kecskemét ]

Design by WEBORIGO