Felzárkózás
Vármegyénkben mindenki számára biztosítottak az emberhez méltó élet feltételei
Vármegyénkben mindenki számára biztosítottak az emberhez méltó élet feltételei
Bács-Kiskun vármegyében mindenki számára biztosítottak az emberhez méltó élethez szükséges feltételek. Az itt élők számára alapvetőek és elfogadottak azok az értékek, amelyek az egymás mellett élő és egymást segítő nemzetiségek kultúrájának elfogadásában és tiszteletében, a hátrányos helyzetűekkel szemben tanúsított szolidaritásban, az önszerveződő és önmagukért tenni akaró és tenni képes közösségek erejébe vetett hitben, a célok érdekében tett közös erőfeszítés és együttműködés erejében, valamint a problémákkal proaktív és kreatív módon való megküzdésben testesülnek meg.
A vármegyei felzárkózási stratégia többszintű célrendszer megfogalmazásával mutatja be a jövőkép elérése felé vezető feladatok irányát és tartalmát. Az átfogó cél Bács-Kiskun vármegye hátrányos helyzetű csoportjainak felzárkózása, esélyegyenlőségük javulása. A kiemelt célcsoportok a következők: cigányság, nők, gyermekek, idősek, fogyatékkal élők, tanyán élők. A felzárkózás szempontjából fontos beavatkozási területek pedig az alábbiak: a képzettség és a foglalkoztatási esélyek javítása; lakhatási hátrányok csökkentése; egészségi állapot javítása; szolgáltatásokhoz való hozzáférés segítése; társadalmi környezet javítása.
Bács-Kiskun vármegyében is nagy problémát jelent a szegénységben élő, hátrányos helyzetű, beilleszkedési nehézségekkel küzdő, nagy arányú cigány népesség helyzete. Őket a fokozódó társadalmi leszakadás veszélyezteti, mely leginkább a más nemzetiségű csoportokkal való együttélésben, nevelési, oktatási, foglalkoztatási, egészségügyi, szociális és lakhatási körülményekben jelentkezik. Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata az EFOP-1.6.3-17-2017-00002 – „A felzárkózás-politikai együttműködés támogatása a helyi egyenlőségi programhoz kapcsolódóan Bács-Kiskun Megyében” elnevezésű projekt keretében dolgozta ki a Bács-Kiskun Megyei Cigány Felzárkózási Programot.
Számos érzékenyítő programmal igyekszünk felhívni a figyelmet a hátrányos helyzetben élőkre, a társadalmi különbségek enyhítésére törekedve. Úttörő kezdeményezésnek számított a Szociopoly társasjáték, amely lehetővé tette, hogy közvetlen tapaszatalatokat szerezzenek a csoportok a perifériára szorult, mélyszegénységben élők mindennapi küzdelmeiről, nehézségeiről. A társasjáték nem csak az önkormányzat dolgozói körében vált ismertté, de iskolák, civil közösségek számára is elérhetővé tettük. Visszajelzéseink egyértelműen igazolták, hogy törekvéseink nem hiábavalók és folyamatossá kell tennünk a társadalom érzékenyítését a rászoruló emberek, nehezebb életkörülmények között élő csoportok vonatkozásában.