Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége
A vármegyei önkormányzatok érdekképviseleti szerve
A vármegyei önkormányzatok érdekképviseleti szerve
A Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének megalakítására 1991. március 12-én Tokajban került sor, ahol elfogadták a szövetség alapszabályát, és megválasztották tisztségviselőit. A megyei közgyűlések döntése alapján valamennyi megyei önkormányzat csatlakozott a szövetséghez. A szervezetet a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 1991. május 08-án vette nyilvántartásba.
A Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége magát a vármegyei önkormányzatok közgyűlése alapján létrejövő, a vármegyei önkormányzatok önállóságát és egyenjogúságát elismerő nyitott társadalmi szervezetként határozta meg.
Célja a vármegyei önkormányzatok érdekképviselete és érdekvédelme, a vármegyei önkormányzatok egymással, a települési önkormányzatokkal, és azok szövetségeivel való kapcsolatának fejlesztése, valamint szolgáltatás nyújtása tagjai részére.
A szövetség alapszabálya céljai közt sorolja fel szolgáltatások nyújtását a tagoknak. A kezdeti időszak egyik legjelentősebb eredménye volt a megyei önkormányzatok privatizációs bevételeinek elnyeréséhez nyújtott egységes fellépés, valamint a nemzetközi dokumentumok fordításának megszervezése. Jelenleg nagyobb hangsúlyt fektetünk a megyei önkormányzatok mindennapi problémáinak elemzésére és megoldására, továbbá területfejlesztési ügyeinek összehangolására.
Az önkormányzati törvényben kapott felhatalmazás alapján a MÖOSZ rendszeresen részt vesz az önkormányzatokat érintő jogszabályok véleményezésében. A szövetség több alkalommal kezdeményezett állásfoglalásaival törvénymódosítást, például a területfejlesztés, az alkotmányozás, a költségvetés, és a közigazgatás korszerűsítése terén.
A szövetség megalakulásától kezdve aktívan részt vett a nemzetközi kapcsolatok ápolásában, egyrészt önállóan kezdeményezett ilyen kapcsolatokat, másrészt segítette a megyék, illetve a vármegyék településeinek kapcsolatfelvételeit. A közép-európai országokból egyedül a MÖOSZ tagja az Európai Megyeszövetségek Hálózatának, valamint tagja az Európai Régiók Gyűlésének. A szövetség koordinálja az ebben való munkát, képviselői pedig részt vesznek a bizottsági üléseken. A MÖOSZ képviselettel rendelkezik továbbá az Európa Tanács Helyi és Regionális Hatóságok Kongresszusában, valamint az Európai Unió Régiók Bizottságában.
A MÖOSZ legfőbb döntéshozó szerve a vármegyei közgyűlési elnökökből álló közgyűlés, amely évente 5-8 alkalommal ülésezik. A szakmai munkát a Főjegyzői Kollégium, valamint a vármegyei önkormányzatok feladatellátásához igazodó munkabizottságok erősítik. A MÖOSZ adminisztratív feladatait a titkárság látja el.
További részletes információk a szövetség honlapján találhatók:
www.moosz.com