Bácsalmási Sóstó
Felső- Bácska legjobb állapotában megmaradt szikes tava a bácsalmási Sóstó. A tó ex lege védett terület. 1992 óta országos szintű természetvédelmi oltalom alatt áll. A tó mellett található a Bácsalmási Gyapjas Gyűszűvirág Termőhelye illetve a Bácsalmási Védett Erdő és Gyepek Természetvédelmi Terület. A terület kiterjedése mintegy 3,9 hektár.
Az intenzív szántóföldi művelés alatt álló bácskai löszsíkság védelem alatt álló kicsiny erdőfoltja egy, a természetes élőhelyein egyre ritkuló növény védelmét hivatott biztosítani. A szomszédos, szikes tó mellett lévő fiatal telepített tölgyes szegélye és tisztásai rejtik a fokozottan védett gyapjas gyűszűvirág (Digitalis lanata) 5-6 ezer töves állományát.
A gyapjas gyűszűvirág kis elterjedési területű kelet-balkáni faj, mely hazánkban éri el elterjedésének nyugati és északi határát. Kétéves ciklusú növény, az első évben csak tőlevélrózsát fejleszt, második évben hozza virágzatát. Szára, mely meghaladhatja az 1 méteres magasságot is, egyszerű, el nem ágazó, alsó részén kopasz, felső részén gyapjas. A tőlevelei tömött levélrózsát alkotnak, virágzáskor elhervadnak. Júniustól augusztusig nyíló virágai a szár csúcsán helyezkednek el, fehér vagy sárgásfehér alapon barna vagy ibolyás erezetűek. Egyike a legfontosabb gyógynövényeinknek (leveleiből szívbántalmak elleni gyógyszert készítenek), így sokfelé termesztik is. A gyapjas gyűszűvirág legnagyobb hazai állománya Bácsalmáson található.
A Sóstó környékén lévő szikes jellegű gyepek megfelelő állapotban tartása érdekében bivalytartás terveznek.
Érdemes mindenkinek, aki teheti ellátogatni és megcsodálni ezt az igen ritka, de gyönyörű növényt. A virágzás júniustól augusztusig tart. A Sóstóhoz szerevezett túrát a Kiskunsági Nemzeti Park természetvédelmi őrkerület vezetője, illetve a Bácsalmási Turisztikai Iroda természetvédelmi mérnöke tart.