Területrendezés

A területfelhasználás rendje

Területrendezés

A területfelhasználás rendje

Mi az a területrendezés?

A területrendezés az országra, illetve térségeire, így a vármegyére kiterjedően a területfelhasználás rendjének és a területhasználat szabályainak megállapítása, e körben:

-       az erőforrások feltárása, a táj terhelése és terhelhetősége meghatározása, ezek együttes értékelése, előrejelzések készítése,

-       a területi adottságok célszerű hasznosítási javaslatainak kidolgozása,

-       a fejlesztési koncepciók és programok térbeli, műszaki-fizikai rendszerének meghatározása,

- nemzetközi együttműködés és szerződés keretében az európai és határmenti területrendezési tevékenység összehangolása.

 

A területrendezés célja

- az ország valamennyi térségében a területi kohézió erősítése, a társadalmi és gazdasági növekedés elősegítése, a fenntartható fejlődés feltételeinek megteremtése, az innováció térbeli terjedésének elősegítése, a társadalmi, gazdasági és környezeti céloknak megfelelő térbeli szerkezet kialakítása;

- a főváros és a vidék, a városok és a községek, illetve a fejlett és az elmaradott térségek és települések közötti - az életkörülményekben, a gazdasági, a kulturális és az infrastrukturális feltételekben megnyilvánuló - jelentős különbségek mérséklése és a további válságterületek kialakulásának megakadályozása, társadalmi esélyegyenlőség biztosítása érdekében; * 

- az ország térszerkezete, településrendszere harmonikus fejlődésének elősegítése; * 

- a nemzeti és térségi identitástudat megtartása és erősítése.

 

A területrendezés feladata különöse

- a környezeti adottságok feltárása és értékelése;

- a környezet terhelését, terhelhetőségét és a fejlesztési célokat figyelembe vevő területfelhasználásnak, az infrastrukturális hálózatok területi szerkezetének, illetve elhelyezésének - az ágazati koncepciókkal összhangban történő - megállapítása;

- az országos és térségi, továbbá a területrendezéssel kapcsolatos településrendezési célok összehangolása;

- a térségi és helyi közösségek területrendezési kezdeményezéseinek elősegítése, összehangolása az országos célkitűzésekkel.

 

A területrendezési terv az ország, illetve egyes térségek, így a vármegyék műszaki-fizikai szerkezetét meghatározó és befolyásoló tervdokumentum, amely biztosítja a területi adottságok és erőforrások hosszú távú, illetve nagy távú hasznosítását és védelmét, az ökológiai elvek érvényesítését, a műszaki-infrastrukturális hálózatok összehangolt elhelyezését és a területfelhasználás rendszerét, optimális hosszú távú területi szerkezetét.

Legfontosabb feladatuk a térségi szerkezet meghatározása és a térségi területhasználat szabályozása. A vármegyei területrendezési tervnek figyelembe kell vennie a helyi elképzeléseket, megfelelni a jogszabályi feltételeknek, valamint fontos, hogy összhangban legyen más vármegyei tervekkel, melyeknek jelentős szerepe van, hiszen egyfajta közvetítőként szolgálnak az országos szintű és a települési tervek között. Egyrészt az Országos Területrendezési Terv elhatározásait pontosítják, amelyeket a vármegyei tervek kiegészítenek térségi jelentőségű (országos vagy helyi elhatározású) elemekkel. Az ily módon, koordináltan kialakított és egységesen megjelenő hálózatot – legyen az közlekedési, energetikai vagy egyéb infrastruktúra-hálózat – a vármegyei tervek közvetítik a települési tervek felé, melyet rendeletben szabályozunk. A vármegyei területrendezési tervet a csatolmányok között találja meg. Ugyancsak itt olvasható a 3/2024. (II.23.) határozat, és az annak mellékleteként elfogadott területrendezési ajánlások. Utóbbiak azon szakmai elveket tartalmazzák, melyet a vármegyei önkormányzat érvényesíteni szeretne a települések rendezése során.

A rendelet célja, hogy meghatározza a vármegye egyes térségei terület felhasználásának feltételeit, a műszaki infrastrukturális hálózatok és egyedi építmények összehangolt térbeli rendjét, elhelyezkedését tekintettel a fenntartható fejlődésre, valamint a területi, táji, természeti, ökológiai és kulturális adottságok, értékek megőrzésére, illetve az erőforrások védelmére.

Kapcsolat

profile Pányi Zsuzsanna

emailpanyi@t-online.hu

6000 Kecskemét Deák Ferenc tér 3

www.bacskiskun.hu
Több Kevesebb chevron down

Filmajánló

chevron left
event card

Petőfi örök

arrow
200 éve született Petőfi Sándor,  s ezalatt a jó néhány esztendő alatt bizony elég sok minden megváltozott. 

event card

Borba zárt napfény

arrow
A kisfilm a borok világába kalauzolja el a nézőit, a vármegyei borászatok bemutatásával.

event card

Bács-Kiskun vármegyei TOP fejlesztések 2019

arrow
Vármegyénkben több mint 500  pályázatot nyújtottak be segítségünkkel 2014-2019 között. Ezekről a fejlesztésekről szól az alábbi kisfilm.

event card

Bács-Kiskun vármegyei imázsfilm

arrow
Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának imázsfilmje. A film az "érték, élmény, egészség" témakörére épít és vármegyei szereplők szemszögéből mutatja be a otthonunk látnivalóit, értékeit.

event card

Legújabb filmjeink

arrow
YouTube-csatornánk legújabb filmjei.

event card

Itthon, Bács-Kiskunban

arrow
Bács-Kiskun Megye Önkormányzatának 2021-es, színvonalas imázsfilmje a Mi vármegyénkről, életünk, kultúránk, hagyományaink jövőt építő villanásaiból készült. 

event card

No sugar- A hegyek közt

arrow
Különleges dalhoz, különleges klip dukál. Vajon mit üzen Petőfi korunk emberének? Erre kereste a választ az erdélyi No Sugar zenekar, amikor megzenésítette Petőfi: A hegyek közt c. versét.

event card

Meseföld - Csonka torony

arrow
Csengőd település keletkezésének legendája elevenedik meg a mesében.

chevron right

Galériák

chevron left
event card

Vármegyei értékeink

arrow

event card

Vármegye-marketing

arrow

event card

Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés

arrow

event card

Klímánk

arrow

event card

Petőfi 200

arrow

event card

Egyházak

arrow

event card

Felzárkózás

arrow

event card

Ipari terület kialakítása Solton

arrow

Solt

chevron right

Könyveink

chevron left
event card

Épülő Bács-Kiskun 1.

arrow
Bács-Kiskun megye a 2014-2020-as időszakra vonatkozóan elkötelezte magát amellett, hogy egy megújulásra képes, fenntartható gazdasági és társadalmi környezetet és versenyképes, vonzó térséget hozzon létre. Az elképzelés megvalósításához eszközt a megyei önkormányzat által koordinált Terület és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Bács-Kiskun megyében felhasználható 63 milliárd forintja biztosít.

event card

KLÍMAKÓDEX I.

arrow
Egyéni cselekvési lehetőségek

event card

Legendás út 2.

arrow
Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának második legenda gyűjteménye

event card

Értéktár 1. kötet

arrow
A kiadványban bemutatásra kerülnek a megyénkhez köthető hungarikumok és nemzeti értékek, és ezt követően azok a megyei értékek, amelyek 2015. május végéig a Bács-Kiskun Megyei Értéktárba felvételt nyertek. 

event card

Motívumok Bács-Kiskun Vármegyéből

arrow
A vármegyei értékmentő munka egyik büszkesége a Motívumos könyv

event card

Petőfi útja

arrow
A kiadvány segítségével Petőfi Sándor életét követhetjük végig Bács-Kiskun vármegye területén. Izgalmas utazás lesz, kalandra fel!

event card

Első világháborús emlékművek Bács-Kiskun megyéből

arrow
Az első világháború lezárására emlékezünk idén november 11-én. A háború, mely történelmünk egyik legpusztítóbb világégése volt, megyénkben is számtalan településen, városban áldozatok sokaságát követelte, ezzel csonka családokat százainak lelkében fájdalmas űrt hagyva.

event card

Értéktár 3. kötet

arrow
A 2019 óta bővült értéktár elemei - bővítése folyamatban.

chevron right

Turisztika

chevron left
event card

Bozsó János Gyűjtemény Kecskemét

arrow
Különleges gyűjtemény Kecskeméten.

Kecskemét

event card

Konecsni György Helytörténeti Gyűjtemény

arrow

Kiskunmajsa

event card

Hajós Pincefalu

arrow
Európa legnagyobb pincefaluja

Hajós

event card

Félegyházi Termál Parkfürdő

arrow

Kiskunfélegyháza

event card

Káptalani Major

arrow

Imrehegy

event card

Aranymonostor Látogatóközpont

arrow

event card

Kunsági Major

arrow
Különleges Kunsági Major

Kerekegyháza

event card

Pintér Művek Haditechnikai Park, Kecel

arrow

Kecel

chevron right

Értékeink

chevron left
event card

Helvéciai Hegede Kertészet

arrow
A hazai és európai díszfaiskola árudák, kertépítő cégek körében jól ismert Hegede Kertészet Kecskeméttől 10 km-re, Helvécián található. A családi vállalkozást a kezdetben megszerzett tapasztalatai egyértelműen az évelő dísznövény-termesztés felé orientálták, ezen a területen elsőként nyitottak kertészetet Magyarországon. 

Helvécia

event card

Jánoska-eresztés

arrow
A Jánoska-eresztést minden évben május közepén tartják Baján. Az ünnep Nepomuki Szent Jánosról kapta a nevét, aki egy prágai pap és a királyné gyóntatója volt. 

Baja

event card

Pusztatemplom romjai

arrow
Lajosmizse legrégebbi építészeti emléke a XIV. század végén épült Pusztatemplom. A kora gótikus stílusú épület úgynevezett pusztatemplom volt, ami azt jelentette, hogy lakott területen kívül, a pusztában állt. 

Lajosmizse

event card

Csipkeház

arrow
A Kiskunhalason készülő "halasi csipke" első bemutatkozásától, 1902-től kezdve a magyar iparművészet szerves részévé vált. Kiskunhalas egyik legnevezetesebb látnivalója - mely ezt az igazán különleges értéket őrzi - a Csipkeház, amit 1935-ben építettek a tornácos parasztházak mintájára. 

Kiskunhalas

event card

Lakiteleki Népfőiskola hagyománya és munkássága

arrow
Több évtizedes pedagógiai és népművelői gyakorlattal a közösségteremtés és ismeretbővítés gondolatával 1991-ben alapította Lezsák Sándor és felesége a Lakitelek Népfőiskolát. 

Lakitelek

event card

Petőfi Sándor Szülőháza

arrow
A világviszonylatban legismertebb magyar költő, Petőfi Sándor 1823. január 1-jén Kiskőrösön született. Szülővárosában sikerült eredeti állapotában megőrizni és autentikusan berendezni azt a házat, melyben családjával élt.

Kiskőrös

event card

Lezsák Sándor közéleti és irodalmi tevékenysége

arrow
Lezsák Sándor István József Attila-díjas magyar költő, tanár, politikus, a Magyar Demokrata Fórum egyik alapítója. 2006-tól az Országgyűlés egyik fideszes alelnöke, Bács-Kiskun vármegye 4. számú választókerületének elnöke.

Lakitelek

event card

Holló-ház – Kocsis-féle ház

arrow
Kiskunfélegyházán, a Korona utca 4. számú házban született Holló László (1887-1976) Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész. Az ingatlan anyai nagyapja, Kocsis Sándor tulajdona volt. Ezért nevezik Kocsis-féle háznak, később Holló-háznak. 

Kiskunfélegyháza

chevron right

Események

chevron left
chevron right
Design by WEBORIGO