Beniczky kastély Tázlár-Felsőtelep
Tázlár a XIX. század elején Kiskőrös hat pusztájának egyike volt, így a felsővattai Wathay család birtokát képezte. Mivel Wathay Györgynek, a család utolsó férfitagjának négy lánya volt, a família kihalta után a kiskőrösi uradalmat a lányok kezével a széki gróf Teleki, az okolicsnói Okolicsányi, a felsőkubini és nagyolaszi Kubinyi és a Soós családok szerezték meg. Az Okolicsányiakon keresztül jutott birtokhoz Tázlárpusztán beniczei és micsinyei Beniczky Márton, aki 1830 körül kúriát építtetett birtokán. A XIX. század közepén hosszú ideig Beniczky Béla volt a birtok tulajdonosa, mely később Beniczky Lajos kezére került, aki 1890-től Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyei főispánjaként működött. (A főispán a kúriában töltötte gyermekkorát.) Az épület XIX. századi történetéből maradt fenn az az elbeszélés, miszerint a leghíresebb betyár, Bogár Imre egyik este megjelent itt társaival. Bogár azzal a kéréssel fordult az éppen vacsorázó Beniczkynéhez, hogy ihasson a poharából. Mivel a kérést teljesítették a betyárok békében elvonultak.
Az 1850-es évektől megkezdték a Beniczky-birtokok felparcellázását, az 1879-es kataszteri térkép szerint pedig már 20 családnak volt itt birtoka és több majorság is kialakult a területen. Ezek közül a Kalocsai Érsekség tulajdonát képező majorban kastély és 4 épület állt.
A Beniczkyek kúriájának közvetlen környékén hárman vásároltak nagyobb birtokot. Magát a kúriát draskóczi és jordánföldi Ivánka Imre vásárolta meg, aki 1860-tól a vármegye jegyzője, 1861-től főjegyzője volt. Ivánkától a Vékony család tulajdonába került az épület. 1885-ben a kalocsai érsek 3200 forintot ajánlott fel a tázlári iskola felépítésére, egyúttal Vékony Istvánt megbízta a tanítással a Beniczky-féle kúriában.
Mivel a régóta itt élő katolikus lakosságnak nem volt temploma és az 1890-ben Hódmezővásárhelyről ideköltözött reformátusok már 1904-ben iskolát építettek és istentiszteleteket tartottak, a katolikus lakosság elégedetlenségének csillapítására Haynald Lajos bíboros, kalocsai érsek 1906-ban megvásárolta a kúriát Vékony Istvántól. Ebben az épületben alakították ki a plébániát és a kápolnát, valamint felépítettek egy új iskolát és a kántortanító lakását. A munkálatokat 1906. szeptember 01-jén kezdték meg, és ugyanazon év október 18-ára be is fejezték (ugyanis Czeiner Ferenc lelkész ekkor költözött le Tázlárra). Az épületben azóta is katolikus miséket tartanak minden héten egy alkalommal ( Magyar Kastélylexikon)