Borsi-halom (Kiskunfélegyháza)

A második katonai felmérésen Három határ, a harmadik katonai felmérésen Hármashatár néven ábrázolták. Napjainkban a lakosság körében is elterjedt neve abból eredhet, hogy a Borsihalmi dűlőben található. Kiskunfélegyháza térségen egyik legmarkánsabb és legjobb állapotban megmaradt halma. A tiszaalpári műút és a vasútvonal között, két település határán, a Borsihalmi vasúti megálló mellett, Kiskunfélegyháza település területén található halom. A halom teste ép, felszínén száraz gyep található. A lelőhelyről szarmata temetőre utaló leletanyag ismert.

 

Kunhalmok
A kunhalom elnevezés a mai értelmezésben gyűjtőfogalom, mely magában foglal minden mesterséges kiemelkedést; sírdombokat (kurgán, korhány), lakódombokat (tellek), határhalmokat és őrhalmokat. A Kárpát-medence területén élt elődeink által emelt, a síkságból szigetszerűen kiemelkedő sajátos földépítmények meghatározó elemei a tájnak, de tájképi értékükön túl felszínalaktani, régészeti, kultúrtörténeti, esetenként botanikai és zoológiai értékeik miatt is védelemre érdemesek. A hazai halmok többsége rézkori, bronzkori, szarmata, honfoglalás és Árpád-kori keletkezésű, és csak ritkán őrzik a kun temetkezések nyomait. A természetvédelmi törvény hatálybalépése óta ex lege – azaz a törvény erejénél fogva védett – országos jelentőségű védett természeti területnek minősülnek.

A halmok száma a Duna-Tisza közén egykor több száz is lehetett, azonban ezek töredékét lehet napjainkban beazonosítani. A természetvédelmi oltalom alá helyezhető – a terepen meghatározó térszíni formaként megjelenő – halmok száma a folyamatosan zajló régészeti-, természetvédelmi szempontú hitelesítés és értékelés eredményeként jelen ismereteink szerint 124, számuk folyamatosan nő. Veszélyeztetettségük napjainkra felerősödött, pusztulásuk felgyorsult. Vegetációjuk és kultúrrétegük anyaguk elhordása, mélyszántás, beerdősítés következtében károsodik

Kapcsolat

Több Kevesebb chevron down

Hírek

chevron left
chevron right
Design by WEBORIGO